وبلاگ

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس

افزایش عمر باتری یو پی اس

UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه یکی از مهمترین سرمایه گذاری هایی است در محل کار و یا سازمان خود انجام می دهید و هزینه باتری های یو پی اس از جمله هزینه هایی است هم در زمان خرید یو پی اس و همینطور هر چند سال یکبار انجام دهید لذا جلوگیری از خرابی سریع باتری ها و همچنین امکان افزایش عمر باتری های یو پی اس از جمله دقدقه های کارفرمایان در پروژه های برق اضطراری می باشد.

باتری های سیلد اسید که در حال حاض پرکاربرد ترین نوع باتری برای یو پی اس هستند بطور معمول با طول عمر طراحی 3 تا 5 سال تولید می شوند، با توجه به اینکه نگهداری صحیح از باتری یو پی اس باعث کاهش هزینه ها و همچنین کارایی صحیح یو پی اس تان در طول زمان می شود در اینجا چند راهکار برای افزایش عمر باتری یو پی اس عنوان می کنیم

در صورتیکه می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع یو پی اس و نحوه کارکرد آنها داشته باشید توصیه می کنیم مقاله یو پی اس چیست؟ را مطالعه کنید

باتری یو پی اس را در جای خنک و خشک نگهداری کنید

باتری های یو پی اس باید در محلی با درجه حرارت در حدود 25 درجه سانتیگراد نگه داشته شود. افزایش دمای هر 10 درجه سانتیگراد عمر باتری یو پی اس تان را به نصف کاهش خواهد داد. برای اینکه جریان هوا مناسبی در اطراف یو پی اس و باتری های آن در جریان باشد حداقل بیش از 5 سانتیمتر فضا را در هر طرف دستگاه باز بگذارید. باتری های یو پی اس را در نزدیکی پنجره های باز و آفتاب گیر یا قسمت های مرطوب ساختمان قرار ندهید.

در صورت نیاز به انبار کردن باتری یو پی اس آنها را در محل مناسب نگهداری کنید

خرید باتری یو پی اس جدید برای جایگزین کردن با باتری های قدیمی ایده خوبی است اما از انبار کردن و نگهداری باتری ها برای مدت طولانی اجتناب کنید. باتری های سیلد اسید تازه تولید شده می توانند تا یک سال در محیط مناسب نگهداری انبار شوند اما توجه داشته باشید که باتری هایی که برای مدت طولانی نگهداری می شوند، طول عمر بسیار کوتاهتری دارند.

برای یک باتری سیلد اسید یو پی اس از دست رفتن کامل ظرفیت ممکن است در ظرف 18 تا 30 ماه اتفاق بیفتد. برای به حداقل رساندن آسیب به باتری یو پی اس انبار شده سعی کنید از نگهداری باتری ها در فضاهای گرم خودداری کرده و آنها را در دمای 20 درجه سانتیگراد یا پایین تر نگهداری کنید.

باتری های یو پی اس خود را یک یا دو بار در سال کالیبره کنید

اجرای کالیبره باتری یو پی اس بصورت زمانبندی شده یک یا دو بار در سال عمر باتری UPS شما را افزایش خواهد داد. انجام این کار یک یا دو بار در سال برای نگه داشتن باتری در سلامت کامل کافی است زیرا کالیبره کردن بیش از حد نیز می تواند عمر باتری یو پی اس را کاهش دهد. باتری های UPS گران قیمت هستند بنابراین برای افزایش عمر باتری یو پی اس اشتباه اجتناب کنید.

تست های دوره ای باتری از جمله تست امپدانس باتری می توانند درک بهتری از وضعیت باتری های یو پی اس به ما بدهند و باعث شوند که بتوانیم در صورتیکه نیاز به تعویض زودتر یک یا چند باتری باشد آنها را سریعتر تشخیص داده و جایگزین کنیم و همچنین تخمین درستی از عمر باقی مانده باتری ها داشته باشیم و بتوانیم برای زمان و هزینه های تعویض باتری ها برنامه ریی کنیم.

 

نکات طلایی افزایش عمر باتری یو پی اس

دستگاه یو پی اس باید در محلی با درجه حرارت در حدود 25 درجه سانتیگراد نگه داشته شود. افزایش دمای هر 10 درجه سانتیگراد عمر باتری یو پی اس تان را به نصف کاهش خواهد داد

تعمیر و نگهداری باتری یو پی اس را بطور منظم انجام دهید

باتری های سیلد اسیدی که بطور کامل دشارژ شده باشند باید حداکثر ظرف 48 ساعت مجددا شارژ شوند. از دشارژ صحیح باتری خود اطمینان حاصل کنید زیرا دشارژ بیش از حد و همچنین شارژ شدن بیش از حد نیز می تواند باعث کاهش شدید عمر باتری گردد.

مقاومت داخلی باتری یو پی اس در اثر خوردگی داخلی و افزایش عمر باتری یو پی اس به طور طبیعی افزایش می یابد. در صورتیکه مقاومت داخلی باتری 30 درصد افزایش داشته حتما باید برای تعویض باتری یو پی اس خود اقدام کنید. برای انجام این کار می توانید مقاومت داخلی را از طریق آزمایش ظرفیت باتری اندازه گیری کنید.

از سیم کشی با کیفیت خوب برای یو پی اس استفاده کنید

استفاده از مصرف کننده های کم مصرف و سیم کشی مناسب عمر باتری یو پی اس تان را افزایش خواهد داد. لامپ های معمولی در مقایسه با لامپ های رشته ای سطح مشابهی از روشنایی را فراهم می کنند، اما مصرف برق آنها 75٪ بیشتر است. چراغ های LED کارآیی بیشتری دارند چرا که مصرف برق کمتر و عمر طولانی تری دارند. از سیم کشی با کیفیت خوب برای جلوگیری از بالا رفتن مقاومت و افزایش بار بر روی یو پی اس تان استفاده کنید. دستگاههای با مصرف کم انرژی دمای داخلی یو پی اس تان را در وضعیت نرمالی نگه می دارند که سبب خواهد شد طول عمر دستگاه و همچنین باتری های آن بیشتر شود.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم