مقالات یو پی اس

عملکرد باتری ها

نحوه عملکرد باتری ها

مقدمه‌ای کوتاه بر نحوه عملکرد باتری‌ها

در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد باتری ها را به زبان ساده تشریح کنیم. باتری‌های موجود در بازار دارای انواع، اشکال و ابعاد گوناگونی هستند، از باتری‌های سنگین اسیدی گرفته تا مدل‌های بسیار کوچک که در تجهیزات شنوایی استفاده می‌شوند. تمام انواع این باتری‌ها، عملکرد شیمیایی مشابهی دارند. این مقاله، مقدمه‌ای کوتاه در رابطه با نحوه کارکرد باتری‌ها ارائه می‌دهد.

سه مؤلفه اصلی مؤثر بر نحوه عملکرد باتری‌ها

سه جزء اصلی هر باتری، دو الکترود فلزی از دو جنس مختلف، و یک الکترولیت می‌باشد. الکترولیت، ضمن جدا کردن الکترودها از یکدیگر، امکان جاری شدن انرژی میان الکترودها را فراهم می‌آورد.

اگرچه، این جریان تنها زمانی اتفاق میفتد که یک جریان الکتریسیته متناوب بین الکترودها و یک دستگاه خارجی وجود داشته باشد. اساس کارکرد تمام باتری‌ها، از جمله باتری یو پی اس همین است، اگرچه نکات دیگری نیز برای عنوان کردن وجود دارد. الکترود منفی، کاتود، و الکترود مثبت، آنود نامیده می‌شوند. انرژی در الکترون‌ها و یون‌هایی که بین این دو در حرکت هستند، وجود دارد.

چگونگی حرکت الکترون‌ها و یون‌ها بین دو الکترود در باتری 

فرض کنیم باتری در وضعیت شارژ قرار دارد. زمانی که آن را به یک دستگاه خارجی متصل می‌کنیم، مواد شیمیایی موجود در آنود، الکترون‌ها را به پایانه منفی ارسال می‌کنند و یون‌ها به‌واسطه الکترولیت عبور می‌کنند. در همین زمان، کاتود در پایانه مثبت، این الکترون‌ها را دریافت کرده و در نتیجه، جریان آن‌ها را تکمیل می‌کند.

نحوه کارکرد باتری

این نحوه کارکرد تمام باتری‌ها، صرف‌نظر از نوع، شکل و ابعاد آن‌هاست. یون‌ها انرژی را به واسطه الکترولیت دریافت می‌کنند. در حالی که الکترون‌ها در قالب الکتریسیته در مدار خارجی جاری می‌شوند، و بدین طریق جریان الکتریکی تولید می‌کنند. بعضی از باتری‌ها یک بار مصرف هستند، که در این صورت مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها تنها برای بازیافت کاربرد دارد.

اگرچه، تعداد بسیار زیادی از باتری‌ها، به‌واسطه معکوس کردن جریان یون‌ها از طریق الکترولیت، قابلیت شارژ مجدد دارند. صنعت باتری نیز اصطلاحا این پروسه را “بازیافت باتری” نام‌گذاری کرده است. اکنون شما نحوه عملکرد انواع باتری‌ را می‌دانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *