وبلاگ

ظرفیت باتری یو پی اس چگونه محاسبه می شود؟

ظرفیت باتری یو پی اس

اگر به تازگی یک دستگاه یو پی اس خریداری کرده اید لازم است که مقداری هم در مورد باتری های یو پی اس بدانید به عنوان مثال برای خیلی از کاربران این سوال مطرح می شود که در صورتیکه برق برود این باتری تا چند ساعت امکان روشن نگه داشتن دستگاه ها متصل به یو پی اس را دارد.
ظرفیت باتری یو پی اس یا در کل ظرفیت باتری مقدار انرژی ذخیره شده در یک باتری می باشد که مشخص می کند که باتری تا چه اندازه قدرت دارد و تا چه زمانی می تواند این قدرت را به مصرف کننده ها منتقل نماید.

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری در واقع بیان کننده حداکثر توان قابل تولید توسط باتری بر حسب زمان است و بیان می کند که این توان الکتریکی تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد.

ظرفیت باتری به عنوان بخشی از مشخصات باتری توسط تولید کنندگان بر روی باتری درج می شود. در واقع ظرفیت یک باتری به ما می گوید که یک باتری تا چه مدت زمانی می تواند در بیشترین قدرت خود باقی بماند.

به زبان ساده یک باتری 28 آمپر ساعت در تئوری می تواند باری به میزان 28 آمپر را به مدت یک ساعت روشن نگه دارد. ظرفیت باتری را در ریاضی با استفاده از فرمول زیر بیان می شود:

( برحسب آمپر ساعت ) ظرفیت باتری = جریان الکتریکی ( برحسب آمپر A )  *  زمان ( بر حسب ساعت H ) 

با توجه به فرمول بالا متوجه می شویم که جریان الکتریکی و زمان با ظرفیت باتری رابطه مستقیم دارند، یعنی هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد می تواند جریان و زمان بیشتری را ارائه کند.

آمپر بر ساعت (Ah)

باتری ها در واقع انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و ظرفیت باتری، مقدار انرژی الکتریکی مصرف شده در یک بازه زمانی مشخص می باشد. همانطور که می دانید واحد انداز گیری قدرت الکتریکی آمپر ( A ) می باشد. بنابراین ظرفیت باتری بر حسب آمپر ساعت بیان می شود.

عوامل موثر بر ظرفیت باتری یو پی اس

برای یکسان سازی بین تولیدکنندگان ظرفیت کلیه باتری ها بر حسب آمپر ساعت بیان می شود، در واقع ظرفیت باتری به ما می گوید که چه مقدار آمپر برق می تواند توسط باتری در طی 20 ساعت تولید شود. به عنوان مثال اگر شما یک باتری 100 آمپر داشته باشید، این باتری می تواند در مدت 20 ساعت به شما 5 آمپر برق بدهد.

وضعیت نگهداری و همچنین سن باتری ( تاریخی که از تولید باتری گذشته است )  نیز بر روی ظرفیت باتری و عمر مفید آن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، باتری های سیلد اسید معمولاً برای استفاده در دمای 20 درجه سانتیگراد طراحی و ساخته می شوند و نصب و راه اندازی آنها در دمای صفر درجه سانتیگراد با اینکه تأثیر کمی در طول عمر آنها خواهد داشت، اما می تواند ظرفیت آنها را 30٪ یا بیشتر کاهش دهد. کارکرد باتری در دماهای بالا بطور مستقیم باعث کاهش عمر مفید باتری شده و آسیب دائمی به باتری وارد خواهد کرد همچنین تخلیه زیاد یا عمیق باتری باعث سولفوره شدن صفحات داخلی آن می شود و منجر به افزایش مقاومت داخلی و کاهش ظرفیت و عمر مفید باتری می شود.

در همین رابطه برای افزایش عمر مفید باتری یو پی اس حتما مقاله تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس را مطالعه کنید.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم