وبلاگ

کبالت و خودروهای الکتریکی

کبالت در خودروهای الکتریکی

بازار خودروهای الکتریکی پر رونق است و قطعاتی که از آن‌ها در وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می‌شود، روزبه‌روز در حال توسعه هستند. در حالی که ما این مسأله را می‌دانیم، این امر تولیدکنندگان را از توسعه مدل‌های بیشتر باز نمی‌دارد. تقاضا برای فلزات کاربردی مثل کبالت، سرب، نیکل، و مس، در خودروهای الکتریکی، روز به روز در حال افزایش است، و در نتیجه این منابع را در معرض خطر قرار می‌دهد. از میان این فلزات، کاربرد کبالت در خودروهای الکتریکی بسیار بیشتر است، و در نتیجه بیش از سایر فلزات در معرض بحران قرار دارد.

رونق اقتصادی خودروهای الکتریکی در سراسر جهان

  • فروش اتوبوس‌های الکتریکی در چین ، رو به افزایش است. این کشور اخیرا اولین ناوگان دریایی الکتریکی در جهان را ایجاد کرده است.
  • نروژ نخستین کشتی الکتریکی با پسماند صفر را تولید کرده، و اولین ناحیه دریایی با پسماند صفر نیز، در همین کشور ایجاد شده است.
  • انگلستان، شاهد افزایش چشمگیر استفاده از اتوبوس‌های برقی ، به‌عنوان وسیله‌ای برای حمل و نقل عمومی بوده است. این اتوبوس‌ها نه تنها با هدف کاهش پسماند مطابقت دارند، به یکی از راه‌های اصلی برای سفر نیز تبدیل شده‌اند. به‌علاوه، همانطور که عنوان کردیم، هواپیماهای الکتریکی نیز در حال رشد هستند.

فروش خودروهای الکتریکی همچنان در حال افزایش است

طبق پیش‌بینی بلومبرگ، انتظار می‌رود فروش خودروهای الکتریکی تا سال 2025 به 11 میلیون، و تا سال 2030، به 30 میلیون برسد. هم‌چنین انتظار می‌رود این مقدار تا سال 2040 ، به 60 میلیون برسد. به‌علاوه، آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال 2030، فروش اتوبوس‌های الکتریکی، 84% از سهم بازار را به خود اختصاص خواهد داد.

در سال 2017، فروش خودروهای الکتریکی به 1.2 میلیون رسید و 1.4% از سهم بازار را به خود اختصاص داد. تنها چند سال قبل‌تر، این فروش بسیار ناچیز بود. این رشد، باعث افزایش 4 برابری قیمت کبالت شده، و در نتیجه منجر به پدیده‌ای با عنوان “بحران کبالت” گردیده است.

با توجه به کاربرد کبالت در خودروهای الکتریکی، و از طرفی توسعه روزافزون خودروهای برقی، تولید کبالت طی 2 سال گذشته، بیش از 3 برابر شده است. به‌منظور جلوگیری از افزایش چشمگیر قیمت‌ها، سرمایه‌گذاری‌های عمده در معادن ضروری می‌باشد. در واقع، تلاش‌هایی در راستای توسعه معادن صورت گرفته، و تلاش‌هایی نیز به‌منظور کاهش میزان استفاده از کبالت، در باتری‌های قابل شارژ، رخ داده است.

صرف‌نظر از این ارقام، کبالت سهم کوچکی از بازار دارد، چرا که تنها 50% از کبالت در باتری‌ خودروهای الکتریکی استفاده می‌شود. طبق گفته  Cobalt Blue Holdings Ltd.، یک باتری خودروی الکتریکی استاندارد، شامل 15 کیلوگرم کبالت می‌باشد. یک لپتاپ به 33 گرم، و یک گوشی هوشمند به 6 گرم کبالت نیاز دارد. دسترس‌پذیری کبالت به جمهوری دموکراتیک کنگو محدود می‌شود، به‌طوری که 65% کبالت مورد استفاده در صنایع مختلف، از این کشور استخراج می‌شود. اوضاع آشفته کشور کنگو به لحاظ اجتماعی و سیاسی، دسترس‌پذیری آن را، در معرض سؤال قرار می‌دهد.

استخراج کبالت در خارج از کنگو

کمپانی‌هایی مانند Clean TeQ Holding Ltd.، در حال توسعه یک پروژه 680 میلیون دلاری کبالت، نیکل، و اسکاندیوم، در سیدنی استرالیا هستند. به‌طور بالقوه، بیش از 370 اکتشاف توسعه‌ نیافته و ده‌ها پروژه دارای ظرفیت بالا در خارج از کنگو وجود دارد، که انتظار می‌رود تا سال 2023 تسریع یابند.

علاوه بر بازار رقابتی، کنگو با محدودیت‌های اخلاقی نیز مواجه است. این کشور تحت فشار است تا معادن استانی خود را محدود کند، و این محدودیت شامل معادن بخش کبالت نیز می‌شود. طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال 2016، استخراج کبالت یکی از مشاغل رایج برای کودکان کار است. در سال 2014، Tesla Motors Inc – که یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان کبالت می‌باشد – به‌دلیل نگرانی‌های زنجیره تأمین ، این فلز را تنها از معادن آمریکای شمالی تأمین کرد.

با وجود این‌که احتمالا کنگو همچنان تأمین‌کننده اصلی کبالت باقی می‌ماند، سهم بازار آن در نتیجه توسعه‌های خارجی کاهش خواهد یافت.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم