مقالات یو پی اس

راهنمای انتخاب یو پی اس مناسب

راهنمای-انتخاب-یو-پی-اس

راهنمای انتخاب یو پی اس مناسب برای کسب و کار شما 

در این مقاله از سری مقالات راهنمای انتخاب یو پی اس ما به دنبال آن هستیم که شما را در انتخاب بهترین تکنولوژی یو پی اس که برای کسب و کارها تان مناسب باشد راهنمایی کنیم و بهترین گزینه را از میان یو پی اس های آفلاین ، یو پی اس لاین اینتراکتیو ، یو پی اس آنلاین و … به شما معرفی کنیم.  

هنگام انتخاب کردن یو پی اس مناسب UPS ، هدف شما محافظت از سیستم های یارانه و یا سرور و یا دستگاه ATM و یا سیستم صندوق فروشگاه می باشد که به طور مستقیم بر نحوه عملکرد سازمان و یا کسب و کار شما تاثیر می گذارد. این سیستم ها در هر شرایطی حتی در حالت قطع برق شبکه بایستی به کار ادامه دهند. 

کامپیوترهای سرور 

برای دیتا سنتر ها و کامپیوتر های سرور حتما باید از یو پی اس آن لاین ( online UPS ) استفاده شود این دستگاهها می توانند در اتاق سرور یا در یک جای جداگانه مجاور دیتا سنتر قرار گیرند . یک یو پی اس آن لاین محافظت تجهیزات را از تمام مشکلات برقی برعهده دارد و ظرفیت باتری مدت زمان بک آپ مورد نیاز مصرف کنندگان را تعیین می کند. توان مصرفی یک کامپیوتر سرور حرفه ای 350 ولت آمپر در نظر گرفته می شود و با توجه به مدت زمانی که برای روشن ماندن آن نیاز دارید آمپر باتری مورد نیاز شما محاسبه می گردد.  

پیشرفت در کامپیوترهای مدرن تغییراتی را در یو پی اس UPS ها اعمال کرده است. در حالی که دیتا سنتر با کامپیوتر های حرفه ای و یا سرورهایی که به صورت سری نصب شده،  نیاز به یو پی اس UPS بزرگتری برای پشتیبانی دارند ولی روند افزایش تمایل به سمت شبکه های LAN و WAN، نیاز به ظرفیت های بالا برای یو پی اس را کاهش داده است.

سیستم های شبکه

شبکه های LAN و WAN، که از چندین گروه کوچکتر با یک یا چند سرور تشکیل شده اند، ممکن است اغلب به دستگاه های یو پی اس UPS بسیار کوچکتر و آفلاین، نیاز داشته باشند. کامپیوترها و ایستگاه های کاری مهم می توانند توسط یو پی اس آفلاین و یا اینتراکتیو محافظت شوند. 

سیستم های خنک کننده اتاق سرور 

تمام مصرف کننده های بحرانی نیاز ندارند با استفاده از یو پی اس محافظت شوند. فقط سیستم هایی که نمی توانند در برابر قطعی کوتاه مدت مقاومت کنند مانند سرورها باید توسط یو پی اس محافظت شوند. دیگر مصرف کننده ها در سیستم های بحرانی مثل دیتا سنتر ها که می توانند درمقابل قطعی کوتاه مدت مقاومت کنند، مانند سیستم های خنک کننده اتاق سرور، می توانند با استفاده از یک دیزل ژنراتور محافظت شوند. سیستم های خنک کننده اتاق سرور به عنوان مصرف کننده های بحرانی مورد توجه قرار می گیرند، زیرا اگر سیستم خنک کننده از کار بیفتد، سرورها به خاطر جلوگیری از گرم شدن بیش از حد خاموش می شوند. اما خاموش ماندن آنها برای مدتی تا زمانی که ژنراتور شروع به کار می کند مشکلی را ایجاد نمی کند. 

ظرفیت یو پی اس 

هنگام انتخاب یو پی اس باید همیشه ظرفیت کافی یو پی اس را در نظر بگیریم و در بسیاری از موارد مقداری از توان مصرفی را دست بالاتر بگیریم تا در مواردی که طرح توسعه ای برای مصرف کنندگان وجود داشت به عنوان مثال در سالهای آینده تعداد و یا توان مصرف کنندگان را افزایش دادیم دچار مشکل نشویم و یو پی اس خریداری شده بتواند توان مصرفی مورد نیاز مصرف کننده ها را تامین نماید . علاوه بر آن باید اضافه باری که برخی از تجهیزات در هنگام روشن شدن دارند را هم در نظر بگیرید یو پی اس  UPS های مدرن برای مقاومت در برابر افزایش بار کوتاه مدت طراحی شده اند، اما اگر تجهیزاتی مانند پرینتر ها و یا سایر تجهیزاتی که دارای موتور الکتریکی هستند بخشی از بار باشند، اضافه بار به شدت افزایش می یابد و باعث از کار افتادن یو پی اس می شود به همین دلیل است که فقط باید تجهیزاتی که بار خطی مصرف می کنند را به یو پی اس متصل کرد و نه تجهیزاتی که بار موتوری مصرف می کنند. با این حال، ظرفیت اضافی برای اضافه بار بر روی یو پی اس باید برای سه تا پنج سال آینده در نظر گرفته شود. به طور معمول 30 درصد اضافه بار در طراحی و انتخاب یو پی اس باید در نظر گرفته می شود. 

انواع یو پی اس

سه نوع یو پی اس متداول در بازار وجود دارد که در مقاله راهنمای انتخاب یو پی اس به آنها می پردازیم : یو پی اس های آنلاین ، یو پی اس  لاین اینتراکتیو و یو پی اس آفلاین شناخته می شوند . مناسب ترین مدل برای سیستم های حساس آی تی  به طور کلی تکنولوژی یو پی اس آنلاین  On-Line است. برای شما ممکن است انتخاب صحیح یو پی اس محل کار کمی مشکل باشد پس در ادامه به اینکه کدام یو پی اس برای چه مصرف کننده هایی مناسب است می پردازیم. 

به طور کلی UPS های آفلاین و لاین اینتراکتیو برای دستگاههای IT مطلوب نیستند زیرا آنها در برابر همه تغییرات فرکانس الکتریکی مقاومت نمی کنند. همچنین سه میلی ثانیه طول میکشه تا دستگاه شروع به ارسال برق کند. اگربرای یک یو پی اس UPS آفلاین مشکلی ایجاد بشود، تا زمانی که دستگاه شروع به کار نکند تشخیص داده نمی شود و این به معنی این است که شما زمانی که به یو پی اس تان نیاز دارید کار نمی کند.

یو پی اس آنلاین  On-line UPS

در حالتی که مصرف کننده ها از برق شهری تغذیه می کنند هدف اولیه یک یو پی اس آنلاین عرضه یک منبع برق تمیز، پایدار و تنظیم شده است، که اجازه می دهد تغییرات فرکانس و ولتاژ در حد مجاز باشند. اگر منبع تغذیه و یا برق شهری دارای بی نظمی باشد، این نوع یو پی اس، تجهیزات شما را در برابر افزایش ناگهانی جریان و کاهش جریان محلی، کاهش فشار جریان، نویز و نوسانات جریان حفاظت خواهد کرد.

شرایط تامین نیرو در انواع یو پی اس

بخش عمده ای از عملکرد یک یو پی اس آنلاین کنترل کردن بی نظمی های منبع تغذیه برق است. این انحراف معمولا برای مدت زمان بسیار کوتاهی طول می کشد و پنج ثانیه در اینجا به عنوان یک زمان بسیار طولانی در نظر گرفته می شود. با این حال، مواردی وجود دارد برق کاملا قطع می شود. اگر چنین وضعیتی رخ دهد، یو پی اس جریان را با استفاده از قدرت باتری در اختیار شما قرار می دهد و اگر شما یک دیزل ژنراتور پشتیبان دارید، یو پی اس آنلاین به عنوان یک پل بین از دست دادن برق و شروع به کار ژنراتور بک آپ عمل می کند.

یو پی اس آنلاین همچنین محافظت از مصرف کننده ها را زمانی که سیستم پس از گذراندن مشکل، به برق شهری یا منبع تغذیه اصلی بازگشت می کند، را فراهم می کند. در صورت عبور بیش از حد جریان و یا خطا سیستم شما به صورت اتوماتیک به روی استفاده از باطری برگشت خواهد کرد. 

یو پی اس آفلاین

این یو پی اس های ساده و ارزان هستند که تنها حفاظت اولیه را انجام می دهند. در شرایط عادی، یو پی اس به طور مستقیم به ولتاژ برق وصل می شود. قدرت اصلی یک خط DC تک را فراهم می کند که باتری را شارژ می کند. هنگامی که ولتاژ کاهش می یابد، یو پی اس اینورتر را روشن می کند تا جریان را به طور مستقیم باتری بچرخاند. این سیستم ها نسبتا آهسته اند (زمان سوئیچ طولانی تر از ۳ میلی ثانیه)، و تاخیر بین تلفات برق اصلی و راه اندازی اینورتر می تواند به اندازه کافی بلند باشد تا عملکرد الکترونیکی حساس را مختل کند. فن آوری UPS آفلاین، شرایط کامل را ارائه نمی دهد، اما ممکن است استفاده از یک فیلتر ساده برای خنک سازی و نویز الکتریکی اثربخش باشد.

یو-پی-اس-مناسب-برای-محل-کار

یو پی اس لاین اینتراکتیو

یو پی اس های لاین اینتراکتیو شامل یک اینورتر آفلاین و یک ترانسفورماتور برای تامین جریان است. در صورت قطع الکتریکی، اینورتر شروع به کار می کند و به ترانسفورماتور سوییچ می شود تا خروجی را فراهم کند. ترانسفورماتور برای تهیه لاین کاندیشنینگ استفاده می شود اما با این وجود همچنان خروجی را در ثانویه خود به طور خلاصه حفظ می کند زمانی که یک قطع کامل برق باعث افزایش زمان توقف UPS می شود. این مساله موجب قطع خروجی برای چند میلی ثانیه یا کمتر می شود و در نتیجه سریع تر از یک یو پی اس آفلاین ساده است.

یو پی اس چرخشی

نوع دیگری از UPS به نام یو پی اس چرخشی وجود دارد. این نوع وابسته به انرژی جنبشی ذخیره شده در یک چرخ دنده بزرگ برای تولید برق است تا زمانی که ژنراتورها بتوانند از آن استفاده کنند و به باتری هم متکی نیستند. UPS چرخشی (گاهی اوقات به نام UPS چرخ دنده شناخته می شوند) به عنوان جایگزینی برای سیستم های یو پی اس استاتیک تنها برای نصب و راه اندازی های بسیار بزرگ استفاده می شود. با این توضیح، بعضی از یو پی اس های چرخشی نیز باتری را شامل می شوند، اما اتصال با ژنراتورها بیشتر معمول است. همانطور که چرخ دنده شروع به کند شدن می کند، ژنراتور، که در حال حاضر زمان برای آنلاین شدن دارد، جریان را بارگیری می کند.

فازهای الکتریکی

در راهنمای انتخاب یو پی اس و تعیین دستگاه مورد نیاز، باید مشخص کنید که برای یک منبع برق تک یا سه فاز باشد. تجهیزات UPS کم توان یک ورودی و خروجی تک فاز است. تجهیزات بزرگتر سه مرحله برای ورود و خروجی دارند. در وسط محدوده، ورودی سه فاز با خروجی تک فاز استفاده می شود.

مدت زمان بک آپ یو پی اس

 مدت زمان لازم برای پشتیبانی UPS از تجهیزات متصل شده شما چقدر است؟ در ادامه راهنمای انتخاب یو پی اس مدت زمان بک آپ را بررسی می کنیم 

نکات مورد نظر عبارتند از طول زمان اجرای مورد نظر، هزینه، وزن باتری و فضای مورد نیاز. هنگامی که تقاضای برق و ظرفیت اضافی مورد توافق قرار گرفته است، فضا و ابعاد کلی UPS را با توجه به فضای مورد نیاز برای هر بانک اضافی باتری و وزن آن می توان محاسبه کرد. این ممکن است در کنار یو پی اس و یا دور از آن واقع شود.

اگر یک ژنراتور هم بخشی از دستگاه باشد، زمان اجرا UPS می تواند بطور قابل توجهی کوتاه تر از زمانی باشد که UPS به تنهایی عمل کند، UPS به عنوان یک پل بین قطع برق اصلی و ژنراتور عمل می کند.

بسیاری از سیستم ها، جایی که نویز و بی نظمی وجود دارد، به جای یک فاجعه، اگر سیستم خاموش شود، برای مدت مشخصی همچنان به اجرا ادامه می دهد  سپس، در صورت قطع کامل برق، یو پی اس می تواند یک سیگنال را به سرور ها برای بک آپ گیری از هر داده ذخیره نشده ای را قبل از خاموش شدن دستگاه ارسال کند.

نصب موازی یو پی اس 

ساده ترین پیکربندی، برای ظرفیت یا سیستم های N تایی معمولا شامل یک یو پی اس تبدیل دوگانه با یک بای پس تعمیر و نگهداری می شود، که اندازه آن برای جریان بحرانی تعیین شده. این روش ارزان ترین گزینه است اما نیاز به زمان خاموش شدن سیستم UPS برای تعمیر و نگهداری دارد. در جایی که اتصال دائمی برق باید هر میزان هزینه ای حفظ شود، استفاده می شود. اغلب با عنوان N + 1 نامیده می شود.

چندین پیکربندی متفاوت وجود دارد، اما در همه موارد قصد یکسان است. و آن این است که اطمینان حاصل شود که برق برای کار سیستم های بحرانی وجود دارد.معمولترین پیکربندی برای دو یا چند یو پی اس نصب شده است، چنانچه یک یو پی اس کار نکند، بقیه از سیستم پشتیبانی می کنند. این پیکربندی همچنین می تواند با ژنراتورها مورد استفاده قرار گیرد.

نگهداری یو پی اس 

در صورت استفاده از نصب موازی، تعمیر و نگهداری یک مشکل به حساب نخواهد آمد زیرا جدا کردن یک واحد برای مدت کوتاه ممکن است. با این حال، بدون نصب موازی، یو پی اس آنلاین می تواند با کلید سوئیچ تعمیر و نگهداری نصب شود. این سوئیچ برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرد تا تعمیر و نگهداری انجام شود.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “راهنمای انتخاب یو پی اس مناسب

  1. Takin گفت:

    سلام خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *