باتری‌های لیتیوم-یون

بازگشت به وبلاگ
باتری‌ لیتیوم یون

باتری‌های لیتیوم-یون

باتری‌ لیتیوم-یون چیست؟

پیشرفت استفاده از لوازم الکترونیکی در میان مردم مانند استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر و لپ تاپ ها تقاضا را برای باتری‌های قابل شارژ افزایش داد که در این میان باتری‌های لیتیم-یون از دیگر انواع باتری‌ها عملکرد و بازده مناسب‌تری داشته و بیشترین تولید را در میان دیگر انواع باتری‌های قابل شارژ داشته اند. 

این باتری‌ها مانند انواع دیگر باتری‌ها از پیل‌های الکتروشیمیایی با دو الکترود و ماده الکترولیت تشکیل شده‌اند. در فرایند شارژ باتری‌های لیتیمی، در الکترود مثبت لیتیم به یون لیتیم مثبت و در الکترود منفی یون لیتیم به لیتیم فلزی تبدیل شده و در بین لایه‌های الکترود قرار می‌گیرد. تحقیقات زیادی در جهت توسعه هر یک از الکترودها و الکترولیت در باتری‌های لیتیم یون صورت گرفته است و با ورود نانومواد در این تحقیقات تحولات شگرفی در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است. این سیر تکاملی با ساخت نانومواد جدید همچنان ادامه دارد. 

باتری‌ لیتیوم-یون چگونه کار می کند؟

ذخیره کردن و آزاد کردن انرژی باتری از طریق انتقال الکترون از یک سر به سر دیگر انجام می‌شود. این دو سر باتری، کاتد و آند نامیده می‌شوند. معمولا آند از کربن و کاتد از یک ترکیب شیمیایی نظیر، کبالت اکسید ساخته شده است. مایع درون باتری نیز الکترولیز خوانده می‌شود. این ماده بین دو الکترود باتری جریان دارد. در باتری‌های لیتیوم یون، این مایع حاوی یون‌های لیتیوم است.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ