مقالات یو پی اس

باتری‌ لیتیوم یون

باتری‌ لیتیوم یون

باتری‌ لیتیوم یون چیست؟

پیشرفت استفاده از لوازم الکترونیکی در میان مردم مانند استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر و لپ تاپ ها تقاضا را برای باتری‌های قابل شارژ افزایش داد که در این میان باتری‌های لیتیم یون از دیگر انواع باتری‌ها عملکرد و بازده مناسب‌تری داشته و بیشترین تولید را در میان دیگر انواع باتری‌های قابل شارژ داشته اند. 

این باتری‌ها مانند انواع دیگر باتری‌ها از پیل‌های الکتروشیمیایی با دو الکترود و ماده الکترولیت تشکیل شده‌اند. در فرایند شارژ باتری‌های لیتیوم یون در الکترود مثبت لیتیوم به یون لیتیوم مثبت و در الکترود منفی یون لیتیوم به لیتیوم فلزی تبدیل شده و در بین لایه‌های الکترود قرار می‌گیرد. تحقیقات زیادی در جهت توسعه هر یک از الکترودها و الکترولیت در باتری‌های لیتیم یون صورت گرفته است و با ورود نانومواد در این تحقیقات تحولات شگرفی در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است. این سیر تکاملی با ساخت نانومواد جدید همچنان ادامه دارد. 

باتری‌ لیتیوم یون چگونه کار می کند؟

ذخیره کردن و آزاد کردن انرژی باتری لیتیوم یون مانند سایر انواع باتری  از طریق انتقال الکترون از یک سر به سر دیگر انجام می‌شود معمولا در انواع باتری لیتیوم یون سر مثبت باتری از جنس آلومینیوم و سر منفی باتری از مس ساخته شده است. وقتی باتری کاملاً دیس شارژ شده باشد، تمام یون‌های لیتیوم در اطراف الکترود مثبت یا کاتد جمع می شوند . مایع درون باتری الکترولیز خوانده می‌شود. این ماده بین دو الکترود باتری جریان دارد. در باتری‌های لیتیوم یون، این مایع حاوی یون‌های لیتیوم است.

علت کاربرد وسیع باتری لیتیوم یون

علت پرکاربرد شدن استفاده از یک نوع باتری در وسایل و دستگاه های پرتابل چگالی انرژی قابل نگهداری شدن توسط آن نوع باتری می باشد منظور از چگالی انرژی این است که به ازای هر واحد وزن باتری مثلاً هر گرم یا کیلوگرم از باتری ، چه قدر انرژی در باتری ذخیره خواهد شد . در یک کیلوگرم باتری لیتیوم یون 110 تا 160 وات‌ساعت انرژی ذخیره می‌شود که در مقایسه با انواع دیگر باتری بسیار بالا می باشد . باتری لیتیوم یون به تعمیر و نگهداری  نیاز نداشته و دشارژ خودبخودی آن در هر ماه ۱۰ درصد میباشد. سایکل این نوع باتری یعنی تعداد دفعات شارژ و دشارژ باتری بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بار می باشد با این خصوصیات این نوع باتری  بهترین گزینه برای تلفن های همراه و لب تاپ ها و دیگر ابزارهای باتری دار مثل پهپادها، ربات‌ها و حتی خودروهای الکتریکی می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *