مقالات یو پی اس

ایمنی باتری‌های لیتیومی

ایمنی باتری های لیتیومی

در سال های اخیر ایمنی باتری‌های لیتیومی به یک معضل جهانی تبدیل شده، چرا که تعداد تلفن‌های همراه و سایر دستگاه هایی که از این نوع جدید باتری استفاده می کنند روز به روز در حال افزایش است. به‌علاوه، تولیدکنندگان باتری برای حفظ پول و زمان، از استانداردهای پذیرفته‌شده صنعتی تبعیت نمی‌کنند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا از رخدادهای ناخوشایند مرتبط با باتری‌های لیتیومی، که می‌تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد، خودداری کنید. در صورتیکه نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از باتری دارید مقاله باتری لیتیوم یون چیست را مطالعه کنید. 

آنچه باید در مورد باتری‌ های لیتیومی بدانید

به‌طور کلی دو نوع باتری لیتیومی وجود دارد: باتری‌های یک بار مصرف غیر قابل شارژ و باتری های دارای قابلیت شارژ مجدد. هر دو نوع تجاری شامل یک الکترولیت قابل اشتعال هستند، که ممکن است در برخی موقعیت‌های خاص بیش از اندازه گرم شود. این باتری‌های لیتیومی در اشکال دکمه‌ای/سکه‌ای، پلیمری، استوانه‌ای، و سلول‌های منشوری موجود هستند.

گرم شدن بیش از حد باتری های لیتیومی
باتری‌های لیتیومی به‌طور بالقوه نسبت به سایر انواع باتری سبک‌تر هستند، چرا که از تراکم بالاتری برخوردار می‌باشند (مقدار انرژی که ذخیره می‌کنند). طبق گزارش ارائه‌شده توسط دانشگاه واشنگتن، نقطه اشتعال کربنات‌ها در الکترولیت‌هایشان، بین 18 تا 145 درجه متفاوت است. دپارتمان بهداشت و ایمنی محیط عنوان می‌کند که آتش‌سوزی و حوادث ناشی از باتری‌های لیتیوم-یون در حال افزایش است. اگرچه “در صورت درک درست این تکنولوژی، خطرات موجود می‌تواند کاهش یابد.” بنابراین ایمنی باتری‌ های لیتیومی، یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نکات ضروری ایمنی باتری‌ های لیتیومی

آسیب فیزیکی، مدارات کوتاه و شارژ بیش از حد، و قرار گرفتن در معرض دمای بالا، همگی می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد باتری شود. بنابراین چنانچه تشخیص گرمای زیاد دادید، باتری را از روی دستگاه بردارید و به یک مکان امن خارجی منتقل کنید.

پژوهش حفاظتی شارژ بیش از حد
باتری‌های لیتیومی دکمه‌ای/سکه‌ای را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. این بدین دلیل است که مدار کوتاه می‌تواند به کودکان آسیب جدی وارد کند، اگر آن را داخل گوش یا بینی خود قرار دهند. یا حتی بدتر، آن را ببلعند.

خانواده خود را در رابطه با نکات ایمنی باتری‌های لیتیومی آگاه کنید. اطمینان حاصل کنید که تنها مارک‌های قابل اعتماد را خریداری کنند و تا قبل از استفاده بسته‌بندی را باز نکنند. ما باید از مدار-کوتاه شدن ترمینال‌های باتری اجتناب کنیم. هرگز یک باتری لیتیومی را بدون سرکشی/مراقبت زیر شارژ قرار ندهید، و زمانی که شارژ آن به 90% رسید، آن را از شارژ جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *