اخبار یو پی اس

چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند و در مورد آن چه کاری باید انجام داد؟

بسیاری از خرابی های سیستم های کامپیوتری ، مانیتور ها ، وسایل الکترونیکی و آسیب دیدگی نرم افزارها و از دست رفتن اطلاعات را می توان به قطع و یا نواسانات برق نسبت داد. کامپیوترها و تکنولوژی های دیجیتالی جدید برق بدون وقفه یا اختلال را نیاز دارند. این دستگاه ها دارای اجزای حساس داخلی می باشند که اگر منبع تغذیه نامناسب باشد می توانند به راحتی آسیب ببینند و کسب و کار های کوچک و بزرگ و همچنین زندگی خانگی را نیز تحت تاثیر قرار دارند. با توجه به بررسی های موسسه تحقیقات برق آمریکا ، تنها در ایالات متحده، به علت قطعی برق با خسارت 104 تا 164 میلیارد دلاری به علاوه 15 تا 24 میلیارد دلار خسارت ناشی از مشکلات حاصل از کیفیت بد برق رو به رو هستیم.

نوسانات برق، به طور کلی به عنوان هر تغییری در قدرت برق (ولتاژ، جریان یا فرکانس) تعریف می شود که با عملکرد غیر عادی تجهیزات الکتریکی مواجه می شود. این مشکلات می توانند به دلایل مختلف رخ دهند، اما در یک محیط خانگی یا کسب و کار  بعضی از عوامل اختلالات شبکه توزیع برق عبارتند از:

طوفان های الکتریکی

 طبق گزارش سازمان هواشناسی ایالات متحده به طور متوسط ​​25 میلیون رعد و برق در سال در سراسر ایالات متحده وجود دارد. رعد و برق می تواند به دمای 50000 درجه فارنهایت برسد و وقتی رعد و برق از زمین عبور می کند سطح انرژی بالایی پراکنده می شود. طوفان های غیر قابل پیش بینی خانه های بسیاری را با آسیب های احتمالی الکتریکی رو به رو می کند.

پروژه های ساختمانی 

پروژه های ساختمانی در داخل شهر ها معمولا برای انجام جوشکاری های کوچک و یا برق مورد استفاده برای بالابرها در داخل پروژه و یا ماشین آلات ساختمانی از برق شهری استفاده می کنند که باعث افت ولتاژ و جریان در سایر مصرف کننده های همجوار خود می شوند. حتما کم نور شدن لامپهای روشنایی در این مواقع را دیده اید که تاثیر بسیار بدی بر روی تجهیزات حساس منازل خواهند گذاشت. 

جوندگان و سایر جانوران

حیواناتی مانند سنجاب ها و موش ها معمولا به کابل کشی ها و خطوط انتقال و توزیع برق در مراکز صنعتی و کارخانه ها آسیب می زنند و موجب قطعی برق در مراکز صنعتی می شوند. 

کابل کشی قدیمی 

کابل کشی های قدیمی و پوسیدگی آنها موجب اتصالی برق شده و باعث از کار افتادن تجهیزات می شوند 

منبع تغذیه ناپایدار 

بسته به موقعیت جغرافیایی، برخی از منابع تولید برق از بقیه پایدارترند. در حالی که شبکه های تولید برق با مدرنیزه شدن می جنگند و تقاضا برای برق همچنان بالا می رود نیاز به منبع تولید برق پشتیبان بیشتر و بیشتر نمایان می شود.
انواع اختلالات برق كه به علت مشکلات فوق رخ ميدهند، ميتوانند از طريق روشهاي مختلف بر روي تجهیزات الکترونیک حساس تأثير بگذارند. برای مثال، هنگامی که رعد و برق به یک درخت یا شی دیگری برخورد می کند، انرژی زیادی در داخل و اطراف سطح زمین به حرکت در می آید. همچنین رعد و برق به طور مستقیم موجب افزایش ناگهانی ولتاژ برق در شبکه توزیع شود که می تواند به اجزای داخلی تجهیزات الکترونیک که مستقیم به پریز برق وصل هستند آسیب برساند.

افت ولتاژ در شبکه

هنگامی که برق به طور ناگهانی قطع شود، می تواند مجموعه ای متفاوت از مشکلات ایجاد کند. قطعی برق می تواند لحظه ای (کمتر از یک ثانیه)، زودگذر (تا دو ثانیه)، موقتی (2 ثانیه تا 2 دقیقه) یا پایدار (بیش از دو دقیقه) باشد و یک کاربر خانگی یا لب تاپ می تواند اطلاعات ارزشمندی را با اختلال و یا قطعی برق از دست بدهد.
کاهش قدرت برق (که گاهی اوقات به نام “brownout” نامیده می شود)، کاهش ولتاژ AC در یک فرکانس مشخص برای یک مدت زمان حداکثر تا یک دقیقه است. این کاهش ولتاژ معمولا نتیجه اختلالات برقی در شبکه توزیع و یا روشن شدن دستگاه با جریان بالا در نزدیکی مصرف کننده می باشد به طور مثال وقتی که یک سیستم تهویه مطبوع قدرتمند شروع به کار می کند، بعضی وقت ها نور چراغها کم می شود که نشان دهنده کاهش ولتاژ می باشد آسیب ناشی از کاهش ولتاژ تا زمانی که نتایج آن با گذشت زمان دیده نشود (تجهیزات آسیب دیده، از دست رفتن اطلاعات مهم و یا تجهیزات الکترونیکی ای که پیش از انتظار خراب شوند) آشکار نمی شود.

افزایش ولتاژ در شبکه

تورم و یا افزایش ولتاژ متضاد کاهش ولتاژ در شبکه می باشد و نتیجه افزایش سریع ولتاژ AC است که اگر تا یک دقیقه ادامه یابد نتیجه می تواند از دست رفتن اطلاعات ، سوسو زدن چراغ ها، تخریب کابل های الکتریکی، آسیب به نیمه هادی ها در ابزار الکترونیکی دقیق و تضعیف عایق در آی سی ها و از کار افتادن سی پی یو کامپیوتر ها باشد.
برای مقابله با هزینه ها و آسیبهای ناشی از نواسانات برقی  چه کاری می توان انجام داد؟ در بیشتر موارد، یک دستگاه ساده، منبع تغذیه بدون وقفه یا ” یو پی اس ” می تواند به عنوان یک سپر در مقابل این نواسانات برقی عمل کند. دستگاه های UPS که برای کاربردهای خانگی طراحی شده اند می توانند به عنوان محافظ های برق برای تجهیزات خانگی و سیستم های تهویه مطبوع خانگی عمل کنند. آنها می توانند با جلوگیری از افزایش و کاهش ناگهانی ولتاژ از وقایع فاجعه بار حاصل از آسیب تجهیزات الکتریکی جلوگیری نمایند.

برای کسب اطلاعات در مورد نحوه انتخاب یو پی اس به راهنمای انتخاب یو پی اس مناسب منزل مراجعه کنید.