وبلاگ

یو پی اس چیست؟

یو پی اس چیست؟

راهنمای مطالعه

یو پی اس یا به انگلیسی UPS کوتاه شده کلمات Uninterruptible Power Supply است که ترجمه آن به فارسی، منبع تغذیه بدون وقفه یا منبع تغدیه بدون قطعی است و بصورت یو پی اس نوشته شده و در مکالمات و مکاتبات روزمره استفاده می شود.

در واقع دستگاه یو پی اس زیر مجموعه یک دسته بندی بزرگتر با عنوان دستگاه های برق اضطراری Emergency power system است که شامل انواع مختلف یو پی اس، انواع دیزل ژنراتور، موتور برق، ژنراتور های گازی و … می باشد که این دستگاه ها وظیفه تامین برق در زمان قطعی برق در شبکه را بر عهده دارند.

در موقع خرید یو پی اس، هدف شما در واقع محافظت از یک دستگاه الکتریکی دیگر است که در هر شرایطی حتی در حالت قطعی برق بایستی به کار خود ادامه دهد و در واقع قطع شدن و یا از کار افتادن آن دستگاه عملکرد کسب و کار یا سازمان شما را مختل می کند، اینجاست که به یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه نیاز پیدا می کنید.

در این مقاله به توضیح اینکه یو پی اس چیست؟ می پردازیم و انواع مختلف دستگاه یو پی اس را به شما معرفی کرده تا بطور کامل با ساختار و نحوه عملکرد این سیستم های برق اضطراری آشنا شده و همچنین شما را در انتخاب بهترین تکنولوژی UPS که مناسب مصرف کنندها و کسب و کارها تان باشد راهنمایی کنیم تا با دید باز بتوانید از میان انواع مدل های مختلف و برند های گوناگون یو پی اس ایرانی و خارجی بهترین گزینه را هم از نظر عملکرد و هم از کیفیت و قیمت انتخاب کنید.

ویکی پدیا در مورد یو پی اس می گوید: 

ویکی پدیا
ویکی پدیا
بیشتر بخوانید
یوپی‌اس یا منبع تغذیهٔ بدون وقفه (به انگلیسی: Uninterruptible power supply یا UPS) وسیله‌ای است که در کنار وسیله برقی یا درون جعبه رایانه نصب می‌شود و هنگام قطع یا تغییرات شدید ولتاژ ورودی، امکان ادامهٔ کار در حالت عادی را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند.

سه دسته بندی اصلی یو پی اس

سه نوع متداول یو پی اس که در واقع سه نوع راه حل مختلف برای مصرف کننده ها در شرایط مختلف هستند با نام های یو پی اس های آنلاین ، یو پی اس  لاین اینتراکتیو و یو پی اس آفلاین شناخته می شوند. که با توجه به نحوه عملکرد آنها قیمت های متفاوتی داشته که به ترتیب گران ترین نوع، یو پی اس آنلاین و ارزانترین نوع یو پی اس آفلاین می باشد. 

یو پی اس آفلاین

UPS آفلاین دستگاه هایی ساده و ارزان هستند که با استفاده از باتری داخلی خود تنها جلوگیری از خاموش شدن مصرف کننده ها را در زمان قطعی برق انجام می دهند. 

در شرایط عادی، یو پی اس آفلاین به طور مستقیم به برق شهری وصل شده و با استفاده از این برق ورودی یک جریان DC را برای شارژ کردن باتری های خود تامین می کند. یو پی اس های آفلاین دارای یک یا دو عدد باتری 12 ولت داخلی می باشند. باتری داخلی یو پی اس به این معنا می باشد که باتری در داخل کیس یو پی اس قرار گرفته است. در صورتیکه اطلاعات کامل تری در مورد انواع باتری یو پی اس نیاز دارید به مقاله انواع مختلف باتری یو پی اس مراجعه کنید. 

عملکرد یو پی اس آفلاین

⚠️ در زمان قطعی برق در یو پی اس های آفلاین ، اینورتر یو پی اس روشن شده تا برق را از طریق باتری ها تامین کند. سیستم های یو پی اس آفلاین نسبتا کند هستند و زمان سوئیچ بر روی باتری در آنها طولانی تر از ۳ میلی ثانیه است که این زمان تاخیر می تواند عملکرد الکترونیکی دستگاه های حساس مانند کامپیوتر های سرور شبکه و یا تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را مختل کرده و یا موجب ری استارت آنها شود ولی این تاخیر قابل شناسایی برای تجهیزات معمولی مانند کامپیوتر های معمولی نیست و موجب ری استارت یا خاموش شدن آنها نمی شود. 

عملکرد یو پی اس آفلاین 2

مناسب ترین مدل برای سیستم های حساس آی تی به طور کلی تکنولوژی یو پی اس آنلاین Online UPS است. برای شما ممکن است انتخاب صحیح یو پی اس محل کار کمی مشکل باشد پس در ادامه به اینکه کدام یو پی اس برای چه مصرف کننده هایی مناسب است می پردازیم.

به طور کلی UPS های آفلاین و لاین اینتراکتیو برای تجهیزات حساس مثل کامپیوتر های اتاق سرور و یا تجهیزات پزشکی و بیمارستانی مطلوب نیستند زیرا از مصرف کننده ها در برابر تمامی مشکلات برقی محافظت نمی کنند. همچنین مدت زمانی که طول می کشد تا دستگاه شروع به تامین برق از طریق باتری یو پی اس کند برای این تجهیزات قابل شناسایی بوده و امکان ری استارت شدن دارد. 

یو پی اس لاین اینتراکتیو

یو پی اس لاین اینتراکتیو عملکردی مشابه یو پی اس های آفلاین دارند با این تفاوت که در حالت نرمال برق خروجی دستگاه از استابلایزر و فیلتر عبور کرده و ولتاژ تقریبا بدون نوسان و تثبت شده ای را در خروجی به مصرف کننده ها می دهد در صورتیکه یو پی اس های آفلاین در زمان عملکرد با برق تثبیت ولتاژ انجام نداده و در صورتیکه برق شهری دچار نوسان و افت ولتاژ باشد آن را به مصرف کننده ها منتقل می کند.

در یو پی اس لاین اینتراکتیو در زمان قطعی برق جریان برق AC خروجی از طریق باتری های یو پی اس تامین می شود که در حالت تامین برق از روی باتری بدلیل اینکه برق تولیدی بصورت DC به AC است دارای نوسان ولتاژ نبوده و نیازی به عبور از استابلایزر و یا فیلتر ندارد.

عملکرد یو پی اس لاین اینتراکتیو در حالت نرمال

⚠️ در یو پی اس های لاین اینتراکتیو در زمان قطعی برق، سوئیچ انتقال عمل کرده و جریان برق از باتری ها به خروجی یو پی اس می رسد.از آنجا که اینورتر همیشه روشن و در مدار قرار دارد هم فیلترینگ نوسان را انجام می دهد و در زمان قطعی برق عملکردی سریع تر از یو پی اس های آفلاین دارد.

یو پی اس آنلاین

یک یو پی اس آنلاین از روش تبدیل دوگانه یا به انگلیسی Double Conversion برای عملکرد خود استفاده می کند که به این صورت است که برق ورودی AC را با استفاده از یک رکتیفایر به برق DC تبدیل کرده سپس دوباره برق DC را با استفاده از یک اینورتر به برق AC تبدیل می کند همچنین از برق DC خروجی از رکتیفایر برای شارژ باتری ها استفاده می کند. 

عملکرد یو پی اس آنلاین در حالت عادی

در حالتی که مصرف کننده ها از برق شهری تغذیه می کنند هدف اولیه یک یو پی اس آنلاین عرضه یک منبع برق تمیز، پایدار و تنظیم شده است که اجازه می دهد تغییرات فرکانس و ولتاژ در حد مجاز باشند. اگر منبع تغذیه و یا برق شهری دارای بی نظمی باشد، یو پی اس آنلاین از تجهیزات شما در برابر افزایش و کاهش ناگهانی جریان، نویز و نوسانات مختلف محافظت خواهد کرد.

یو پی اس از نظر شکل ظاهری

یو پی اس تاور TOWER UPS

یو پی اس های تاور در ظرفیت های پایین به شکل کیس کامپیوتر هستند و در ظرفیت های بالا اغلب شکل یک کابینت بزرگ را دارند. یو پی اس تاور بصورت ایستاده در کنار مصرف کننده نصب می شوند و شما می توانید یو پی اس را روی زمین و یا روی میز قرار بدهید. از مزایای یو پی اس های تاور امکان جابجا کردن آسان و سرعت بالای نصب و راه اندازی آنها است. بخاطر نصب سریع و آسان یو پی اس های تاور به سرعت می توانید هر مصرف کننده ای را به یک دستگاه برق اضطراری متصل کنید.

یو پی اس رک مونت Rack-Mounted

یو پی اس های رک مونت با ابعاد و اندازه هایی طراحی می شوند که مناسب برای جایگیری در داخل رک های کامپیوتر باشند و آنها را نمی توان روی زمین قرار داد. قرار گرفتن یو پی اس در داخل کابینت در اتاقهای سرور خیلی کاربردی است بدلیل اینکه در اتاق های سرور تمام کابل های برق و شبکه بصورت منظم در داخل کابینت قرار داشته و رک ها ضدگرد و غبار و تمیز و امن هستند و همچنین رک ها عموما از قبل دارای سیم کشی ارت بوده و نیازی به سیم کشی ارت جداگانه برای یو پی اس ندارند.

یو پی اس از نظر محل قرار گیری باتری

یو پی اس باتری داخلی INTERNAL BATTERY

در یو پی اس های باتری داخلی همانطور که از اسم شان پیداست، باتری یو پی اس در داخل کیس آن قرار داشته و معمولا یو پی اس های توان پایین مانند یو پی اس های کمتر از 3 کاوا بصورت باتری داخلی هستند.

در یو پی اس های باتری داخلی، یک یا دو عدد باتری یو پی اس قرار داشته که عموما آمپر باتری ای که برای دستگاه های باتری داخلی توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرند باتری 12 ولت 7 آمپر و یا باتری 12 ولت 9 آمپر هستند. 

با توجه به اینکه باتری 7 آمپر و باتری 9 آمپر دارای ابعاد یکسان هستند عموم دستگاه های باتری داخلی برای قرارگیری این سایز باتری طراحی شده و باتری های با آمپر بالاتر مثل باتری 18 آمپر را بدلیل ابعاد این رده باتری نمی توان در یو پی اس های باتری داخلی قرار داد. 

یو پی اس های باتری داخلی با استفاده از باتری 7 آمپر و یا باتری 9 آمپر عموما 20 دقیقه تا نیم ساعت قادر به تامین برق برای مصرف کننده های خود هستند پس در صورتیکه به مدت زمان بیشتری برای تامین برق نیاز دارید باید از باتری با آمپر های بالاتر استفاده کرده و در نتیجه باید یو پی اس های باتری خارجی را انتخاب کنید. 

یو پی اس باتری خارجی EXTERNAL BATTERY

در یو پی اس های باتری خارجی که عموما یو پی اس هایی با توان بالای 3 کاوا هستند محل قرار گیری باتری، در خارج یو پی اس باید در نظر گرفته شود. برای این نوع یو پی اس باید محلی را برای قرارگیری باتری ها در نظر بگیرید در حالت استاندارد باید از کابینت باتری برای قراردادن باتری های یو پی اس خود استفاده کنید.

با توجه به اینکه در یو پی اس های باتری خارجی محدودیت فضا برای ابعاد باتری ها وجود ندارد می توانید از باتری هایی با آمپر های بالاتر از 9 آمپر استفاده کنید و محدودیتی بابت اندازه باتری نخواهید داشت.  

در یو پی اس های باتری خارجی با توجه به مشخصات شارژر یو پی اس می توانید حداکثر آمپر باتری ای که دستگاهتان قادر به شارژ کردن آن است را متوجه شوید. معمولا یو پی اس های باتری خارجی براحتی قادر به شارژ کردن باتری های آمپر بالا تا توان 100 آمپر هستند. 

بک آپ تایم یا مدت زمان برق دهی یو پی اس

مدت زمانی که یک دستگاه منبع تغذیه بدون وقفه می تواند برق 220 ولت به مصرف کننده های خود برساند را بک آپ تایم می گویند به عبارت ساده تر مدت زمانی است که یو پی اس شما می تواند دستگاه مورد نظرتان را روشن نگه دارد، بعد از تمام شدن بک آپ تایم دستگاه که به دلیل خالی شدن باتری ها اتفاق می افتد یو پی اس با یک بوق ممتد خاموش می شود. 

هر چه میزان آمپر باتری هایی که استفاده می کنید بالاتر باشد مدت زمان بک آپ تایم بیشتری خواهید داشت در صورتیکه به تامین برق چند ساعته برای مصرف کننده هایتان دارید باید از باتری های آمپر بالا مثل باتری 12 ولت 65 آمپر و یا باتری 12 ولت 42 آمپر استفاده کنید. البته توصیه می کنیم با مشورت با یک کارشناس در این زمینه آمپر مورد نظرتان را با توجه به مدت زمانی که برای تامین برق نیاز دارید محاسبه کنید. 

در اکثر یو پی اس ها زمانی که بیست درصد از شارژ باتری باقی مانده است، یو پی اس شروع به بوق زدن برای مطلع کردن افراد از نزدیک بودن خاموشی دستگاه می کند و بعضی از انواع دیگر به محض اینکه برق قطع می شود و یو پی اس بر روی باتری می رود در هر چند ثانیه یک بار شروع به بوق زدن می کنند که این در واقع آلارمی است که اعلام می کند برق شبکه قطع شده و سیستم ها بزودی خاموش می شوند و سریع تر اقدام به ذخیره کردن کارها و برنامه هایتان کنید. 

قطعات اصلی یو پی اس

چهار قطعه اصلی در هر یو پی اس (UPS) وجود دارد عبارتند از رکتیفایر یا یکسو کننده ؛ باتری های یو پی اس ؛ اینورتر و سوئیچ Bypass که این قطعات پایه اولیه ساخت هر یو پی اس را تشکیل می دهند اما در برند های مختلف قطعات جانبی دیگری ممکن است بر روی یو پی اس ها وجود داشته باشند مثل کیت های پیامک که در صورت فعال شدن یو پی اس پیام از پیش تعریف شده ای را برایتان ارسال خواهند کرد و شما را از قطعی برق مطلع می کنند. 

رکتیفایر

رکتیفایر یا یکسو کننده چندین عمل کلیدی را در یو پی اس انجام می دهد. اولین مورد تبدیل توان ورودی از AC (جریان متناوب) به DC (جریان مستقیم) است. دومین نقش اصلی آن شارژ کردن باتری های یو پی اس است و همچنین رکتیفایر برق DC را  اینورتر منتقل می کند. 

عمومی ترین کاربرد های یو پی اس

دیتا سنترها

برای محافظت دیتا سنتر ها و کامپیوتر های سرور حتما باید از یو پی اس های آنلاین کنید زیرا این تجهیزات به Delay Time  یو پی اس های لاین اینتراکتیو حساسیت نشان داده و امکان ریست شدن دارند. این یو پی اس های می توانند در اتاق سرور یا در یک اتاق جداگانه دیتا سنتر قرار گیرند. یک یو پی اس آنلاین محافظت تجهیزات را از تمام مشکلات برقی برعهده می گیرد و ظرفیت باتری یو پی اس مدت زمان بک آپ مورد نیاز مصرف کنندگان را تعیین می کند.

توان مصرفی یک کامپیوتر سرور حرفه ای 350 ولت آمپر در نظر گرفته می شود و با توجه به مدت زمانی که برای روشن ماندن آن نیاز دارید آمپر باتری مورد نیاز شما محاسبه می گردد. پیشرفت در کامپیوترهای مدرن تغییراتی را در یو پی اس ها نیز بوجود آورده است. در حالی که دیتا سنتر با کامپیوتر های حرفه ای و یا سرورهایی که به صورت سری نصب می شوند نیاز به یو پی اس با توان بزرگتر دارند ولی روند افزایش تمایل به سمت شبکه های LAN و WAN، نیاز به ظرفیت های بالا برای یو پی اس را کاهش داده است.

تمام مصرف کننده های بحرانی نیاز ندارند با استفاده از یو پی اس محافظت شوند. فقط سیستم هایی که نمی توانند در برابر قطعی کوتاه مدت مقاومت کنند مانند سرورها باید توسط یو پی اس محافظت شوند. دیگر مصرف کننده ها در سیستم های بحرانی مثل دیتا سنتر ها که می توانند درمقابل قطعی کوتاه مدت مقاومت کنند، مانند سیستم های خنک کننده اتاق سرور، می توانند با استفاده از یک دیزل ژنراتور محافظت شوند. سیستم های خنک کننده اتاق سرور به عنوان مصرف کننده های بحرانی مورد توجه قرار می گیرند، زیرا اگر سیستم خنک کننده از کار بیفتد، سرورها به خاطر جلوگیری از گرم شدن بیش از حد خاموش می شوند. اما خاموش ماندن آنها برای مدتی تا زمانی که ژنراتور شروع به کار می کند مشکلی را ایجاد نمی کند.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

11 نظر در “یو پی اس چیست؟

 1. بینام گفت:

  سلام
  من فقط برا روشن نگه داشتن کامپیوتر دسکتاپ و مودم نیاز دارم. اونم واسه 10/15 دقیقه که کارهام رو ذخیره و بعدش کامپیوتر رو بتونم خودم خاموش کنم تا برق وصل شه مجدد.
  بهترین مدل برا مصرف من لاین اینتراکتیو هست یا آنلاین ؟
  و تاور باشه یا رک مونت ؟ (من متوجه تفاوت این دو نشدم) !
  و چقدر فضا اشغال میکنه ؟

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   با توجه به مصرف کننده ها، خرید یو پی اس لاین اینتراکتیو رو پیشنهاد می کنیم، یو پی اس آنلاین برای استفاده شما غیر ضروری هست و اقتصادی نیست در مورد تاور یا رک مونت قطعا دستگاه تاور نیاز دارید.
   – دستگاه های تاور تقریبا به اندازه یک مینی کیس هستند و همون شکل و شمایل رو هم دارند و بصورت عمودی قرار می گیرند
   – دستگاه های رک مونت بصورت افقی هستند و در اندازه ای ساخته می شوند که داخل رک کامپیوتر و شبکه قرار بگیرند و برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

   1. بینام گفت:

    بسیار عالی. شما این مدل یو پی اس رو خودتون برای فروش دارین لینکشو بدین ؟ و نحوه وصل کردنش به چه صورته؟ یو پی اس رو به محافظ ولتاژ وصل کنیم بهتره یا مستقیم به چند راهی برق باید وصل کنیم؟ و یه سوال دیگم داشتم که یو پی اس اگه کنار دستگاه های دیگه مثل مودم، کیس کامپیوتر و باند صدا قرار بگیره کاراییش رو از دست میده و به دستگاه های دیگه هم آسیب میزنه ؟

    1. پشتیبانی گفت:

     سلام دوست عزیز
     برای اطلاع از مدل های موجود و قیمت لطفا از طریق آیکون تماس در پایین سایت در واتس اپ با کارشناس فروش در ارتباط باشید تا کاتالوگ و مشخصات و قیمت رو براتون ارسال کنند.

     یو پی اس در هر جایی که نصب می شه به عنوان منبع برق برای دستگاه های دیگه عمل می کنه یعنی باید ورودی برق یو پی اس رو بصورت مستقیم از پریز گرفت ( برای ورودی برق یو پی اس از چند راهی استفاده نکنید )
     – دوشاخه دستگاه را مستقیم به پریز برق بزنید و برق کامپیوتر یا مصرف کننده های دیگر تون را از پریزهایی که در پشت دستگاه هست بگیرید.
     – در صورتیکه از یو پی اس استفاده می کنید به محافظ ولتاژ احتیاجی ندارید.
     – یو پی اس در صورتیکه در کنار مودم، کیس کامپیوتر و … باشد مشکلی برای اونها بوجود نمیاره و خودش هم دچار مشکل نمی شه.
     – برای اینکه عمر باتری های داخل یو پی اس کم نشه توصیه می کنیم یو پی اس را در محیط خیلی گرم یا زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندید.

 2. رستگار گفت:

  سلام برای ماینر از چه یو پی اسی می شه استفاده کرد؟

 3. علیرضا گفت:

  سلام یو پی اس های خانگی و صنعتی باهم چه فرقی دارند

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای مصارف خانگی یو پی اس های یک تا دو کاوا لاین اینتراکتیو یا آفلاین مورد استفاده قرار می گیرد ولی برای مصارف صنعتی از یو پی اس های آنلاین با توان های بالاتر استفاده می شود.

 4. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر مقاله خیلی کاملی در مورد یو پی اس بود

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام وقت بخیر ممنون دوست عزیز بابت نظرتون

 5. Takin گفت:

  سلام خیلی عالی بود

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ممنون که مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *