وبلاگ

چرا باید در کنار ژنراتور از یو پی اس استفاده کنیم؟

راهنمای مطالعه

هر ساله خصوصا در تابستان و با افزایش گرمای هوا شاهد افزایش قطعی برق در شهر های بزرگ مثل تهران، مشهد، اصفهان و شیراز هستیم. در فصل های گرم سال با افزایش استفاده از کولر های گازی و همچنین در سالهای اخیر با ترند شدن رمزارز ها و استفاده از دستگاه های ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتال شاهد کمبود بیشتر از قبل در شبکه توزیع نیروی برق کشور هستیم. 

اگر شما برای مواقع قطعی برق روی انواع ژنراتورهای مختلف مثل دیزل ژنراتور و یا ژنراتور های گازسوز سرمایه گذاری کرده اید ، حتما دارای دستگاه ها و مصرف کننده های حساسی هستید که نیاز به کارکرد بی وقفه در زمان بی برقی دارند. 

امروزه طبق استاندارد های نظام مهندسی ساختمان استفاده از ژنراتور برق اضطراری برای مواقع قطعی برق در بسیاری از ساختمان ها اجباری است مانند برق بیمارستان ها، اورژانس ها و همچنین مراکز حساسی مثل ساختمان ها مهم دولتی، وزارت خانه ها، ساختمانهای مرکزی بانک ها، ساختمان های مرکزی مراکز مهم حمل و نقلی مثل ساختمان های اصلی راه آهن که سیستم های حرکت قطارها از آنجا مدیریت می شوند و یا فرودگاه ها که وظیفه کنترل پروازها را در اختیار دارند و یا حتی در ساختمان های بزرگ تجاری و اداری نیز وجود یک ژنراتور برای تامین برق در مواقع اضطراری الزامی می باشد. 

⚠️بخاطر داشته باشید حتی با استفاده از ژنراتور، شما هنوز هم به خرید دستگاه یو پی اس نیاز خواهید داشت تا تجهیزات حساس تان بدون مشکل کار کرده و در زمان قطعی خاموش نشوند. 

در این مقاله نحوه عملکرد یو پی اس در کنار انواع ژنراتور را توضیح می دهیم و سپس مزایای استفاده از یو پی اس را شرح داده و در نهایت، ما چند نکته در مورد نحوه یافتن یو پی اس مناسب در کنار دیزل ژنراتور را شرح می دهیم. 

در صورتیکه اطلاعات بیشتری در مورد انواع یو پی اس نیاز دارید حتما مقاله یو پی اس چیست؟ را مطالعه کنید 

نحوه کار یو پی اس با ژنراتور

در یک ساختمان ژنراتور ها بطور کلی ماموریت تامین برق در مواقع اضطراری برای تجهیزات حیاتی ای مثل موتورخانه ها و سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان، دوربین های مداربسته، روشنایی راهرو ها، کامپیوتر ها و سیستم های الکترونیکی کنترل تردد، سیستم های اطفای حریق، آسانسورها، درب های برقی و دیگر مواردی که در مواقع ضروری قطعی برق به آنها نیاز داریم را بر عهده دارند.

روشن نگه داشتن این سیستم های اضطراری گفته شده در زمان کارکرد ژنراتور با توجه به عملکرد آنها باعث ایجاد تغییرات مداوم در میزان مصرف برق خواهد شد، این تغییرات در میزان مصرف خروجی، تولید یک فرکانس خروجی ثابت را برای ژنراتور غیر ممکن می سازد و این تغییر پیوسته در فرکانس برق خروجی ژنراتور می تواند به سیستم ها و تجهیزات حساس آسیب وارد کند. درست مانند زمانی که با افت ولتاژ و اختلالات برقی در شبکه توزیع مواجه هستیم. 

⚠️در واقع بدلیل اینکه ژنراتور ها برق را در مقیاس کوچک بصورت مکانیکی تولید می کنند و اکثرا بخوبی تعمیر و نگهداری نمی شوند و در برق خروجی از ژنراتور با اختلالات، افت ولتاژ و تغییرات فرکانس بسیار بیشتر از بدترین حالت های شبکه توزیع روبرو خواهیم بود. 

استفاده از یو پی اس در کنار ژنراتور می تواند این تغییرات فرکانس را کنترل کند علی الخصوص استفاده از یو پی اس آنلاین با تکنولوژی تبدیل دوگانه ( Double-conversion ) به این صورت طراحی شده اند که این تغییرات فرکانس برق را به عنوان بخشی از عملکرد خود کنترل و تثبیت کنند. 

یک سیستم UPS آنلاین به طور مداوم برق AC ورودی – چه از شبکه توزیع نیروی برق و چه از ژنراتور – را به برق DC تبدیل می کند، و سپس با یک موج سینوسی آن را مجدداً به برق AC پایدار بر می گرداند که این برق با موج سینوسی بهترین حالت برای کامپیوتر های حساس و تجهیزات شبکه است. 

چطور یو پی اس در کنار ژنراتور کار می کند

مزایای استفاده از یو پی اس بهمراه ژنراتور

استفاده از UPS به همراه ژنراتور مزایای زیادی در بر دارد. که از جمله در ابتدا می توان به این نکته مهم اشاره کرد که یک سیستم UPS فاصله بی برقی میان قطع شدن برق شبکه را تا راه اندازی کامل ژنراتور و امکان تامین برق توسط آن را پر می کند. 

جلوگیری از خاموش شدن مصرف کننده ها تا روشن شدن ژنراتور

بدلیل اینکه ژنراتور ها بصورت مکانیکی برق را تولید می کنند هنگام قطع شدن برق شبکه، ژنراتور بصورت آنی قادر به تامین برق نیست و باید استارت خورده روشن شود و دور موتور آن به میزانی برسد که قادر به تامین برق خروجی 220 ولت شود. در واقع در بهترین حالت، تامین برق توسط ژنراتور ها، تا یک دقیقه طول می کشد. در این فاصله زمانی که طول می کشد تا ژنراتور شروع به کار و تامین برق کند دستگاه یو پی اس می تواند بصورت پیوسته برق مورد نیاز را از طریق باتری یو پی اس تامین کند بنابراین هیچ یک از دستگاه های متصل تأثیر قطع برق را احساس نکرده و خاموش نمی شوند. برای کامپیوتر ها و تجهیزات حساس، داشتن یک سیستم UPS برای از بین بردن این شکاف بی برقی ضروری است. 

فرض کنید در یک اتاق عمل یا کنترل پرواز در صورتیکه از یو پی اس به همراه ژنراتور استفاده شود پرسنل حتی متوجه قطعی برق شبکه نشده و بصورت نرمال کار خود را انجام می دهند، در مقابل در صورت عدم استفاده از یو پی اس، روشنایی و کلیه سیستم ها خاموش شده، علاوه بر استرس وارد شده به پرسنل، یک وقفه در کار آنها پیش خواهد آمد که باید تا زمان تامین برق توسط ژنراتور و همچنین روشن شدن کامل کامپیوتر ها و سایر تجهیزاتی که مانند کامپیوتر ها نیاز به استارت نرم افزاری و یا بالا آمدن ویندوز دارند معطل بمانند. این چند دقیقه خاموشی ممکن است در محل هایی خیلی اهمیت نداشته باشد ولی در مکانهای دیگری مساله مرگ و زندگی یک یا صد ها انسان خواهد بود. 

ارائه یک برق خروجی یکنواخت و سینوسی به مصرف کننده ها

یک UPS آنلاین برق خروجی را از هر گونه اختلال برقی کاملا پاک کرده و یک برق یکنواخت و با موج سینوسی به مصرف کننده ها ارائه می کند. تامین برق توسط ژنراتور می تواند ناهماهنگی و نوساناتی در محدوده ولتاژ و فرکانس ایجاد کند. یک سیستم UPS آنلاین قدرت ناپایدار ژنراتور را گرفته و یک خروجی یکنواخت و تمیز ارائه می کند تا از عملکرد صحیح تجهیزات حساس شما اطمینان حاصل شود.

نکاتی در مورد انتخاب سیستم UPS برای ژنراتور شما

تبدیل دوگانه

یک سیستم UPS آنلاین با تکنولوژی تبدیل دوگانه به طور مداوم توان ورودی نویز دار و دارای اختلال که به آن  اصطلاحا توان کثیف می گویند را فیلتر کرده و توان خروجی AC تمیز تولید می کند. توان ورودی کثیف که از سمت ژنراتور می آید که باعث ایجاد موج سینوسی ناهموار می شود و از حداکثر توان خروجی در مصرف کننده ها جلوگیری می کند. توان ورودی نویزدار و  کثیف همچنین باعث می شود دستگاه های شما برای عملکرد نرمال کار بیشتری انجام دهند. 

نداشتن عملکرد نرمال برای تجهیزات حساس عمر مفید آنها را کوتاه کرده و سبب می شود در دراز مدت هزینه های زیادی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات حساسی مانند کامپیوتر های شبکه و یا تجهیزات پزشکی گرانقیمت صرف کنید. در مقابل، توان ورودی با یک موج سینوسی کامل حداکثر توان را در مصرف کننده ها ایجاد کرده و موجب عملکرد صحیح آنها می شود. 

بهترین نوع یو پی اس برای استفاده بهمراه ژنراتور یو پی اس آنلاین با تکنولوژی تبدیل دوگانه است

قدرت تحمل تغییر فرکانس ژنراتور

برای همراهی با ژنراتور خود شما به یک سیستم UPS نیاز خواهید داشت که توان تحمل و کنترل محدوده فرکانس تولید شده توسط ژنراتورتان را دارا باشد. سیستم های UPS آفلاین توانایی کنترل محدوده فرکانس ژنراتور ها را نداشته و برای اینکار مناسب نیستند. UPS های لاین اینتراکتیو معمولاً نسبت به یو پی اس های آفلاین حساس تر بوده اما برای اینکه بتوانند این محدوده فرکانس را کنترل کنند مجبورند که برروی باتری رفته و باعث کاهش عمر شدید باتری ها خواهند شد. 

در مقابل ، یک سیستم UPS با توپولوژی آنلاین تبدیل دوگانه برای کنترل فرکانس ژنراتور خیلی کمتر نیاز به استفاده از باتری خواهد داشت و بدون اینکه دستگاه بر روی باتری برود و موجب کاهش عمر باتری بخاطر شارژ و دشارژ های متعدد گردد قادر خواهد بود که فرکانس برق ورودی از ژنراتور را تثبیت کند و یک برق سینوسی تمیز به مصرف کننده ها تحویل دهد. 

ظرفیت مناسب

دستگاه یو پی اسی که برای همراهی با ژنراتور خود انتخاب می کنید باید متناسب با توان مصرف کننده ها بوده تا اورلود over load نشده و در مواقع ضروری قادر به تامین برق آنها باشد همچنین نکته مهم دیگری که حتما باید در نظر بگیرید این است که توان ژنراتور مورد استفاده باید حداقل دوبرابر ظرفیت یو پی اس مورد استفاده باشد. 

همچنین در نظر داشته باشید که حداکثر توان مصرف کننده ها بر حسب وات نباید بیشتر از 80 درصد توان یو پی اس باشد، به عنوان مثال در نمونه زیر حداقل توان یو پی اس مورد نیاز برای یک رک سرور به این صورت محاسبه می شود.

( توان مصرفی بر حسب وات ) 1100 × 1.25 = 1375 ( حداقل ظرفیت یو پی اس ) 

محاسبه توان مصرفی رک سرور

این روزها استفاده از ژنراتورها در نقاطی از کشور که بیشتر قطعی برق وجود دارد حیاتی هستند، شما می توانید با استفاده از یک یو پی اس آنلاین در کنار ژنراتور از تجهیزات حساس تان با اطمینان کامل در طول قطعی های برق محافظت کنید.  

از اینستاگرام یو پی اس کاران

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

3 نظر در “چرا باید در کنار ژنراتور از یو پی اس استفاده کنیم؟

 1. علیرضا گفت:

  سلام یو پی اس برای دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازسوز تفاوتی می کند یا یکی است؟

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای مصرف کننده های حساس یو پی اس های آنلاین استفاده می شه و توان یو پی اس با توجه به مصرف کننده ها محاسبه می شه و عملا تفاوتی نداره برق ورودی از برق شهری هست یا دیزل ژنراتور و یا ژنراتور گازسوز

 2. هنرور گفت:

  سلام ما یک ساختمان تجاری داریم که برای قطعی برق از دیزل ژنراتور استفاده می کنیم برای دوربین های مداربسته بهتره از یو پی اس 12 استفاده کنیم یا 220 ولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم