تاثیرات دما بر روی باتری یو پی اس

تاثیرات دما بر روی باتری یو پی اس

تاثیرات دما بر روی باتری یو پی اس

تاثیرات دما بر روی باتری یو پی اس

همانطور که می دانیم، تمام واکنش های شیمیایی تحت تاثیر دما قرار دارند، و باتری برای تولید برق به واکنش های شیمیایی نیاز دارد. به راحتی می توان نتیجه گرفت که دما بر روی قدرت و عملکرد باتری یو پی اس تاثیر می گذارد. بهترین و مطلوب ترین عملکرد باتری در دمای اتاق است. با تغییر جزئی در درجه حرارت می توان عمر مفید، ظرفیت و عملکرد باتری را تغییر داد.

 

دما و تاثیرات آن بر روی باتری یو پی اس

 

هنگامی که درجه حرارت بالا است، ظرفیت باتری یو پی اس به علت کاهش مقاومت داخلی و افزایش متابولیسم شیمیایی افزایش می یابد. با این حال، اگر افزایش دمای باتری برای مدت طولانی ادامه داشته باشد،باعث می شود عمر باتری کاهش پیدا کند. در دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد، عملکرد باتری ۱۲ درصد افزایش می یابد.

برعکس، دمای پایین تر باعث افزایش مقاومت درونی باتری یو پی اس می شود و میزان متابولیسم شیمیایی را کاهش می دهد و بنابراین باعث کاهش ظرفیت باتری می شود. اگر ظرفیت باتری در دمای ۲۷ درجه سانیگراد ۱۰۰ درصد باشد، زمانی که دما ۱۸ درجه سانتیگراد است، ظرفیت باتری ۵۰ درصد کاهش می یابد. در نقطه انجماد، ظرفیت باتری ۲۰ درصد کاهش می یابد. عملکرد اکثر باتری ها در دمای ۲۰- درجه سانتیگراد متوقف می شود. به همین دلیل است که باتری خودرو در هوای سرد می خوابد. در نقطه ی انجماد، به علت انجماد محلول های حلال در آب باتری هایی مانند باتری یو پی اس سیلد-اسید، عملکرد باتری متوقف می شود. در یک باتری لیتیوم یون، در دماهای بسیار پایین پوشش لیتیومی بر روی آند ایجاد می شود که باعث کاهش همیشگی ظرفیت می شود.

دما و تاثیرات آن بر روی باتری یو پی اس

همچنین دما بر روی عمر مفید باتری یو پی اس تاثیر می گذارد. بهترین عملکرد باتری در دمای اتاق است. اگر دما به ۳۰ درجه سانتیگراد برای مدت طولانی افزایش یابد، عمر باتری آن ۲۰ درصد کاهش می یابد. در حالی که در ۴۵ درجه سانتیگراد، چرخه عمر باتری به میزان قابل توجهی به ۵۰ درصد کاهش می یابد.

 

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *