وبلاگ

معضلات باتری یو پی اس در بیمارستان ها

باتری یو پی اس در بیمارستان

زمانی که شما در بیمار هستید هیچگاه به باتری‌ یو پی اس در بیمارستان فکر نمی‌کنید، اما مطمئنا بدون وجود باتری ها با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. کلیه تجهیزات که برای انجام مراقبت‌های اورژانسی نیاز هستند را در نظر بگیرید: مانیتورهای قلب و علائم حیاتی بیماران، تجهیزات تنفسی و اکسیژن، تجهزات اتاق عمل، تجهیزات دیالیز، دستگاه های سی تی اسکن و دستگاه های ام آر آی تنها چند نمونه از مورادی در بیمارستان هستند که به یو پی اس و باتری یو پی اس نیاز دارند .

بیمارستان‌ها در تمام کشور و بخصوص بیمارستان ها در شهرهای بزرگ کشور مثل تهران و مشهد و کرج به منابع انرژی بدون قطعی مثل دیزل ژنراتور و یو پی اس نیاز دارند تا در صورت قطعی برق تجهیزات مهم آنها مانند تجهیزات اتاق عمل و اورژانس و دستگاه های کنترل علائم حیاتی بیماران از کار نیفتند.

بازار ایالات متحده در حوزه وسایل پزشکی، 180 میلیارد دلار درآمد دارد. طبق گزارش بازار جهانی برای تجهیزات پزشکی، این رقم بزرگ‌ترین مقدار در جهان است. تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، برای ساخت دستگاه‌های پرتابل و دارای باتری قوی، به‌طور مداوم با معضلاتی مواجه می‌شوند. شیمی باتری، مقاطع تخلیه شارژ، و تأثیرات باتری‌های قدیمی، مشکلاتی هستند که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

فعل و انفعالات شیمیایی باتری در بیمارستان ها

باتری در بیمارستان‌ها برای تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی مانند تهویه‌ها، سیستم‌های دیالیز، و دستگاه‌های بیهوشی، همگی از برق یو پی اس برای کارکردشان استفاده می کنند.

به عبارت دیگر در واقع تمام دستگاه های مهم در بیمارستان ها با استفاده از باتری کار می کنند در این میان با توجه به کاربرد وسیع باتری های سیلد اسید، در حال حاضر در بیمارستان ها بیشترین استفاده از باتری‌های سیلد اسید انجام می شود اما باتری های سیلد اسید دارای یک نقص اساسی هستند که افزایش مقاومت داخلی باتری به مروز زمان می باشد.

این بدین معناست که با افزایش مقاومت داخلی در باتری، در مواقع اضطراری که برق دستگاه ها از طریق باتری تامین می شود ممکن است منجر به دریافت توان بیشتر، و در نتیجه افت ولتاژ در خروجی باتری شود. این مسأله می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. رایج‌ترین اشتباه تولیدکنندگان دستگاه های یو پی اس در ایران هنگام تطبیق باتری‌ها با دستگاه‌ها، این است که باتری‌هایی انتخاب نمی‌کنند که مقاومت داخلی متناسب با بار یو پی اس در بیمارستان داشته باشند.

شارژ سریع باتری یو پی اس در بیمارستان

پیک شارژ حداکثر در یک باتری لیتیوم-یون، پس از دفعات زیاد شارژ کاهش می یابد. این کاهش به‌ دلیل تغییرات فیزیکی و شیمیایی است که درون سلول‌های باتری رخ می‌دهد. بهترین کار این است که یک باتری را در پایین‌ترین حد جریان که برای قابل تحمل است، شارژ کنیم. پس تنها زمانی شارژ مجدد را انجام دهیم که ظرفیت باقیمانده به سطحی برسد که دیگر قادر به ارائه توان مفید مورد نیاز ما نباشد.

در رابطه با دستگاه‌های دیالیز سیار، ضروری است که شارژ مجدد دستگاه سریع باشد، چرا که در غیر این صورت کیفیت مراقبت از بیمار کاهش خواهد یافت. بنابراین ضروری است باتری مورد استفاده در این دستگاه ها و بطور کلی در بیمارستان ها دارای قابلیت شارژ سریع باشد.

بیمارستان های بزرگ در ایران مانند بیمارستان رضوی مشهد  و یا بیمارستان امام خمینی تهران انواع مختلف باتری شامل باتری یو پی اس و باتری سیلد اسید در طول یک سال خریداری می‌کند و پس از استفاده، آن‌ها را دور می‌اندازد. این امر منجر به نگرانی‌هایی در رابطه با بازیافت باتری ها و آلودگی محیط زیستی ناشی از آنها می‌شود. اکثر بیمارستان‌ها، باتری‌ها را به همراه زباله‌های معمولی دور می‌اندازند، اما باتری‌ها به دلیل وجود فلزات سنگین، سلامتی انسان و محیط زیست را در معرض خطر قرار می‌دهند. فلزاتی مانند نیکل، کادمیوم، جیوه و سرب از جمله فلزاتی هستند که با دور ریختن باتری ها بدون بازیافت وارد محیط زیست شهری می گردد.

بیمارستان‌ها باید با انواع باتری فرسوده خود چه کنند؟

بیمارستان‌های سراسر کشور نیاز به تدوین برنامه‌ و دستورالعمل های مشخص برای کارکنان تعمیر و نگهداری خود در مورد بازیافت باتری‌های یو پی اس در بیمارستان دارند. مسلما، اولویت بیمارستان‌ها در سراسر کشور حفظ جان انسان‌هاست، اما این که پس از نجات انسان‌ها از مرگ، آن‌ها را به یک محیط سمی بفرستیم، مسلما با اولویت بیمارستان‌ در تناقض خواهد بود این مشابه این است که یک معضل را با معضلی دیگر جایگزین کنیم.

در واقع اهداف زیست محیطی می بایست در سیاست بیمارستان گنجانده شود و استراتژی‌هایی برای به حداقل رساندن آسیب های محیط زیست از زباله های بیمارستانی و همچنین باتری های یو پی اس و تجهیزات پزشکی مختلف تدوین شود.

یک گام مهم در توسعه برنامه‌های مؤثر برای بازیافت باتری های موجود در بیمارستان ها این است که در ابتدا تمام باتری‌های سیلد اسید مورد استفاده در هر بیمارستان، مورد ارزیابی قرار گیرد.

تعمیر و نگهداری یو پی اس و باتری یو پی اس در بیمارستان یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که تکنسین‌ها و یا پیمانکاران  تعمیر و نگهداری یو پی اس بیمارستان ها با آن مواجه هستند زیرا باتری‌های موجود در تجهیزات پزشکی نقش حیاتی در کارکرد تجهیزات بیمارستانی و حفاظت از جان بیماران در بیمارستان ها بازی می کنند.

بازیافت باتری‌ یو پی اس در بیمارستان

با توجه به استفاده گسترده باتری در بیمارستان ها تدوین یک برنامه بازیافت خوب بسیار ضروری است. برای تعیین موفقیت برنامه، بیمارستان‌ها باید میزان باتری‌های بازیافت‌شده، زمان های خرید باتری و همچنین محل قرار گرفتن باتری های فرسوده یو پی اس و سایر تچهیزات خود را ارزیابی کرده و انبار مشخصی برای باتری های خود در نظر داشته باشند همچنین مدیران بیمارستان ها باید یک قرار داد کلی برای خرید و جمع آوری باتری های فرسوده خود با یک شرکت معتبر منعقد کرده تا پس از غیر قابل استفاده شدن باتری ها آنها را بازیافت کرده و باتری های جدید جایگزین کنند.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم