وبلاگ

باتری دیپ سایکل یا باتری چرخه عمیق چیست؟

باتری دیپ سایکل

راهنمای مطالعه

باتری دیپ سایکل نوعی از باتری های سیلد اسید است که می توانید آنها را بارها و بارها شارژ و دشارژ کنید بدون اینکه سلول های باتری آسیب ببینند یا از عمر باتری کم شود. بطور کلی باتری های دیپ سایکل برای دشارژ تا عمق 45 تا 75 درصد از ظرفیت کلی باتری طراحی می شوند. 

باتری های دیپ سایکل بخش مهمی از تجهیزات سیستم های برق خورشیدی هستند چون در سیستم های برق خورشیدی و یا نیروگاه های بادی چرخه شارژ و دشارژ در هر روز اتفاق می افتد و تعداد دفعات این چرخه نسبت به باتری یو پی اس بسیار بیشتر خواهد بود بدلیل اینکه در انواع یو پی اس مخصوصا یو پی اس های آنلاین شما هر روز از باتری یو پی اس خود استفاده نخواهید کرد اما در سیستم های برق خورشیدی، پنل ها در روز باتری ها را شارژ کرده تا برای روشنایی و سایر مصارف از برق تولید شده استفاده شود به همین دلیل در سیستم های برق خورشیدی اکثرا از باتری دیپ سایکل ( Deep Cycle ) استفاده می شود. 

ساختار پایه باتری دیپ سایکل ( باتری چرخه عمیق )

باتری های دیپ سایکل نسبت به باتری های استارتی یا سایر باتری های سیلد اسید که برای یو پی اس مورد استفاده قرار می گیرند دارای پلیت های فعال تر و ضخیم تری هستند که ضخیم بودن پلیت ها باعث دیرتر خورده شدن آنها در چرخه شارژ و دشارژ می شود. همچنین آلیاژی که در پلیت های باتری های دیپ سایکل مورد استفاده قرار می گیرند مقاوم تر از انواع دیگر باتری هستند تا از میزان خوردگی باتری کاسته شود. 

مقایسه باتری دیپ سایکل با باتری استارتی

باتری دیپ سایکل چگونه کار می کند

درست مانند انواع دیگر باتری، باتری های دیپ سایکل نیز سه جزء اصلی کاتد، آند و الکترولیت هستند. واکنش شیمیایی ای که درون سلول باتری  اتفاق می افتد، یک الکترون آزاد را در آنود ایجاد می کند همچنین در کاتد تحت واکنش الکتروشیمیایی با الکترولیت باتری الکترونها کاهش پیدا می کنند (یک واکنش شیمیایی که باعث انتقال الکترون بین مولکول ها می شود) واکنش های شیمیایی که در هر الکترود اتفاق می افتد، موجب اختلاف ولتاژ بین آنها شده درنتیجه جریان در باتری ایجاد می شود.

نکاتی در مورد نگهداری باتری دیپ سایکل

پیشنهادات زیر می تواند به جلوگیری از فشار زیاد به باتری های دیپ سایکل شما کمک کند و طول عمر آن ها را بیشتر کند: 

 • به میزان عمق دشارژ depth-of-discharge یا (DOD) باتری های دیپ سایکل توجه کنید. باتری های خود را تا بیشتر از 50 درصد تخلیه نکنید. تخلیه عمیق تر 50 درصد در طول زمان عمر مفید باتری شما را کاهش خواهد داد. در صورت امکان ، زمان هایی را در طول روز تنظیم کنید که برخی از مصرف کننده های غیر ضروری تان را خاموش کنید اینکار از دشارژ عمیق تر باتری ها جلوگیری خواهد کرد. 
 • اگر سیستم برق خورشیدی شما به شبکه متصل است یا اصطلاحا on grid است استفاده از مصرف کننده ها را طوری برنامه ریزی کنید تا میزان تخلیه باتری ها را به حداقل برسانید و از حداقل میزان انرژی در روز استفاده کنید. شارژ یکسان سازی را می توان در شب زمانی انجام داد که هزینه انرژی کمتر است.
 • برخی از شارژر کنترل ها را می توان طوری برنامه ریزی کرد تا براساس پارامترهای شارژ باتری ها عمل کنند و اجازه ندهند تا باتری ها تا کمتر از 50 درصد تخلیه شوند.
 • در صورتی که از باتری دیپ سایکل با امکان دسترسی به الکترولیت استفاده می کنید همیشه سطوح الکترولیت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سطح الکترولیت همیشه بالاتر از صفحات است. در صورتیکه نیاز به اضافه کردن الکترولیت در باتری بود حتما اینکار را پس از شارژ باتری انجام دهید مگر اینکه الکترولیت آنقدر کم شده باشد که پلیت های باتری دیده شوند در این صورت الکترولیت کافی برای پوشش پلیت ها اضافه کنیدو پس از شارژ باتری ها باقی الکترولیت ها را اضافه کنید. 
 • باتری ها را تمیز نگه دارید و هرگونه خوردگی روی سر باتری ها و کابل ها را از بین ببرید. محکم بودن اتصالات باتری را بصورت ماهانه بررسی کنید. الکترولیت و خوردگی های ایجاد شده روی باتری را می توان با مخلوط جوش شیرین و آب از بین ببرید. 
 • باتری های دیپ سایکل در سرما به طور کمتری شارژ می شوند و در فصول سرد سال شارژ کامل باتری های دیپ سایکل بیشتر طول خواهد کشید. در صورت امکان باتری ها را در مکانی که قرار دهید که در فصول مختلف دمای ثابتی حدود 20 تا 25 درجه داشته باشد. گرم شدن زیاد، تابش مستقیم نور خورشید و همچنین سرد شدن بیش از حد، عمر باتری های دیپ سایکل را کاهش خواهد داد. 

موارد مصرف باتری دیپ سایکل

– استفاده در صنایع دریایی
– استفاده در قایق های ماهیگیری تفریحی
– صندلی چرخدار موتور
– وسایل نقلیه تفریحی
– سیستم های ذخیره انرژی خورشیدی برای انرژی خورشیدی یا نیروی باد
– لیفتراک های الکتریکی صنعتی و جارو برقی ها بزرگ
– سیستم یو پی اس برای کامپیوتر
– علائم ترافیکی
– تامین برق برای کارگاه های دور از شهر
– استفاده در تجهیزات صوتی خاص
– وسایل نقلیه برقی مانند ماشین های گلف، و غیره

انواع مدل های باتری دیپ سایکل

سوالات متداول

پر تکرار ترین سوالات در مورد باتری های دیپ سایکل

باتری دیپ سایکل یا چرخه عمیق یک مدل از باتری های سیلد اسید می باشد که بیشتر در برق خورشیدی و وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می شود.

باتری های دیپ سایکل برای شارژ و دشارژ به دفعات متعدد طراحی شده اند بطور مثال در برق خورشیدی باتری هر روز شارژ و دشارژ می شود. 

طول عمر باتری های دیپ سایکل در کاربری یکسان دو تا سه برابر باتری سیلد اسید معمولی است.

مشاور شما در خرید انواع یو پی اس

در همین رابطه

از جدیدترین محصولات و مطالب تخصصی در حوزه برق و تکنولوژی روز مطلع شوید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

4 نظر در “باتری دیپ سایکل یا باتری چرخه عمیق چیست؟

 1. علی گفت:

  سلام برای سولار چه مدل باتری دیپ سایکل رو پیشنهاد میکنید؟

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای استفاده در پروژه های برق خورشیدی باتری سولار ژل دیپ سایکل یورونت رو بهتون پیشنهاد می کنیم

 2. هاشمیان گفت:

  سلام 100 دیپ سایکل موجود دارید

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله باتری 100 آمپر دیپ سایکل موجود هست لطفا از طریق واتس اپ یا تلفن با واحد فروش در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس در واتساپ

:: یو پی اس کاران ::

از تماس شما سپاسگذاریم

حداکثر در چند دقیقه پاسخگوی شما هستیم