باتری یو پی اس AGM چیست ؟

بازگشت به وبلاگ
باتری AGM

باتری یو پی اس AGM چیست ؟

باتری یو پی اس AGM

تکنولوژی باتری AGM در اوایل دهه ۱۹۸۰ برای اولین بار به عنوان یک باطری سیلد اسید برای هواپیماهای نظامی، وسایل نقلیه و یو پی اس بخاطر کاهش وزن و بهبود قابلیت های باتری محبوب شد. در باتری های AGM اسید سولفوریک توسط یک شبکه فایبر گلاس بسیار نازک پوشانده شده است که باعث می شود باتری حالت ضد نشت داشته باشد.این قابلیت امکان حمل و نقل باتری AGM بدون ریسک نشت اسید و مواد خطرناک را فراهم می کند. در باتری AGM سلول های باتری می توانند به شکل مستطیل و هم با شکل سلول استوانه ای و یا هر شکل دیگری ساخته شوند. 

باتری AGM دارای مقاومت داخلی بسیار کم است، هم چنین می تواند جریان های بالا را بسته به نیاز مصرف کننده ها تامین کرده و طول عمر نسبتا طولانی تری نسبت به باتری یو پی اس معمولی دارد حتی در حالت دیپ سایکل یا چرخه عمیق . باتری AGM از نوع باتری بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند دارای قابلیت اطمینان الکتریکی خوبی بوده و سبک تر از باتری سیلد اسید همرده خود هستند . با این که باتری های سیلد اسید نیاز به شارژ منظم هر شش ماه برای جلوگیری از افزایش سولفات دارند، باتری های AGM کمتر مستعد سولفاته شدن هستند و می توانند در مدت زمان طولانی تری در انبار بدون نیاز به شارژ نگهداری شوند. باتری AGM به خوبی در دمای های پایین ایستادگی کرده و درصد دشارژ خودبخودی در حالت انبار کردن باتری ها در آنها کمتر از سایر باتری های سیلد اسید می باشد. 

باتری AGM

از مزیت های کلیدی باتری AGM شارژ شدن سریعتر تا پنج برابر نسبت به سایر باتری های سیلد اسید معمولی و همچنین توانایی دیپ سایکل در این باتری می توان نام برد . باتری AGM توانایی دشارژ تا ۸۰ درصد را ارائه می دهد؛ در حالی که باتری سیلد اسید توانایی دشارژ تا ۵۰ درصد را دارد بدون اینکه به چرخه باتری صدمه بخورد از نکات منفی برای باتری AGM می توان به هزینه های تولید بالاتر نسبت به باتری سیلد اسید اما هزینه کمتر نسبت به باتری های ژل را نام برد. 

اکثر باتری های AGM در آمپر های متوسط ​​بین ۳۰ تا ۱۰۰ آمپر تولید می شوند و به عنوان باتری یو پی اس و برق پشتیبان در حالت معمولی و دیپ سایکل کاربرد دارند همچنین در وسایل نقلیه اسپورت که دارای وسایل برقی زیادی مانند صندلی های گرمکن دار ، رادارها و دوربین های متعدد و همچنین سقف های تاشو هستند استفاده می شود. NASCAR و سایر لیگ های مسابقات اتومبیل رانی از باتری های AGM در اتوموبیل های خود استفاده می کنند زیرا باتری AGM مقاوم در برابر لرزش هستند.

باتری AGM در طراحی موتور سیکلت های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد بدلیل نوع طراحی باتری AGM آنها دارای خاصیت ضد نشت اسید در تصادفات بوده و دارای وزن کمتر در عملکرد مشابه نسبت به سایر باتری های سیلد اسید هستند همچنین نوع طراحی باتری می تواند با توجه به شکل وسیله نقلیه صورت گرفته و تنها محدود به شکل مستطیل نیست با توجه به عملکرد خوب باتری AGM در دماهای پایین  باتری AGM نیز برای وسایل موتوری آبی مثل کشتی ها و قایق های تفریحی و  و وسایل موتوری مثل اسنو بورد در نواحی سردسیر مورد استفاده قرار می گیرد. 

باتری AGM و دیگر باطری های سیلد اسید گرما را دوست ندارند و اگر از کابینت باتری یو پی اس برای نگهداری آنها استفاده می کنید مطمئن شوید که در دمای حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد قرار دارند به تولید کنندگان وسایل نقلیه توصیه می شود که باتری AGM را خارج از محفظه موتور نصب کنند تا دمای موتور روی آن تاثیر نگذارد

مزایای باتری AGM

  • ضد نشت اسید هستند
  • مقاومت داخلی کمتر و واکنش مناسب به دشارژ دارند
  • امکان شارژ سریعتر تا ۵ برابر نسبت به باتری های سیلد اسید
  • مقاومت در برابر لرزش بدلیل ساختمان ساندویچی باتری 
  • واکنش مناسب در دماهای پایین دارند 
  • در حالت انبار شدن کمتر مستعد سولفاته شدن هستند 
  • دارای الکترولیت و سرب کمتری نسبت به باتری های سیلد اسید معمولی هستند 

معایب باتری AGM

  • نسبت به سایر انواع باتری سیلد اسید گران تر هستند
  • نسبت به شارژ بیش از حد حساس هستند ( باتری AGM مقاومت بیشتری در برابر اورشارژ نسبت به باتری ژل دارد )
  • باید در حالت شارژ شده نگهداری شوند. 

این مطلب را هم مطالعه کنید

ویدئوی معرفی باتری AGM 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ