مقالات یو پی اس

باتری AGM چیست ؟

باتری AGM

باتری AGM

تکنولوژی باتری AGM در اوایل دهه 1980 برای اولین بار به عنوان یک باطری سیلد اسید برای هواپیماهای نظامی، وسایل نقلیه و یو پی اس بخاطر کاهش وزن و بهبود قابلیت های باتری محبوب شد. در باتری های ای جی ام اسید سولفوریک توسط یک شبکه فایبر گلاس بسیار نازک پوشانده شده است که باعث می شود باتری حالت ضد نشت داشته باشد.این قابلیت امکان حمل و نقل باتری AGM بدون ریسک نشت اسید و مواد خطرناک را فراهم می کند. در باتری ای جی ام سلول های باتری می توانند به شکل مستطیل و هم با شکل سلول استوانه ای و یا هر شکل دیگری ساخته شوند. 

ویژگی های باتری AGM

باتری AGM دارای مقاومت داخلی بسیار کم است، هم چنین می تواند جریان های بالا را بسته به نیاز مصرف کننده ها تامین کرده و طول عمر نسبتا طولانی تری نسبت به باتری یو پی اس معمولی و حتی باتری دیپ سایکل یا چرخه عمیق . باتری AGM از نوع باتری بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند دارای قابلیت اطمینان الکتریکی خوبی بوده و سبک تر از باتری سیلد اسید همرده خود هستند . با این که باتری های سیلد اسید نیاز به شارژ منظم هر شش ماه برای جلوگیری از افزایش سولفات دارند، باتری های AGM کمتر مستعد سولفاته شدن هستند و می توانند در مدت زمان طولانی تری در انبار بدون نیاز به شارژ نگهداری شوند. باتری ای جی ام به خوبی در دمای های پایین ایستادگی کرده و درصد دشارژ خودبخودی در حالت انبار کردن باتری ها در آنها کمتر از سایر باتری های سیلد اسید می باشد. 

باتری AGM

از مزیت های کلیدی باتری AGM شارژ شدن سریعتر تا پنج برابر نسبت به سایر باتری های سیلد اسید معمولی و همچنین توانایی دیپ سایکل در این باتری می توان نام برد . باتری ای جی ام  توانایی دشارژ تا 80 درصد را ارائه می دهد؛ در حالی که باتری سیلد اسید توانایی دشارژ تا 50 درصد را دارد بدون اینکه به چرخه باتری صدمه بخورد از نکات منفی برای این نوع باتری می توان به هزینه های تولید بالاتر نسبت به باتری سیلد اسید اما هزینه کمتر نسبت به باتری های ژل را نام برد. 

اکثر باتری های AGM در آمپر های متوسط ​​بین 30 تا 100 آمپر تولید می شوند و به عنوان باتری یو پی اس و برق پشتیبان در حالت معمولی و دیپ سایکل کاربرد دارند همچنین در وسایل نقلیه اسپورت که دارای وسایل برقی زیادی مانند صندلی های گرمکن دار ، رادارها و دوربین های متعدد و همچنین سقف های تاشو هستند استفاده می شود. NASCAR و سایر لیگ های مسابقات اتومبیل رانی از باتری های AGM در اتوموبیل های خود استفاده می کنند زیرا این نوع باتری مقاوم در برابر لرزش هستند.

این نوع باتری در طراحی موتور سیکلت های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد بدلیل نوع طراحی آنها دارای خاصیت ضد نشت اسید در تصادفات بوده و دارای وزن کمتر در عملکرد مشابه نسبت به سایر باتری های سیلد اسید هستند همچنین نوع طراحی باتری می تواند با توجه به شکل وسیله نقلیه صورت گرفته و تنها محدود به شکل مستطیل نیست. با توجه به عملکرد خوب باتری AGM در دماهای پایین این نوع باتری نیز برای وسایل موتوری آبی مثل کشتی ها و قایق های تفریحی و  و وسایل موتوری مثل اسنو بورد در نواحی سردسیر مورد استفاده قرار می گیرد. 

باتری AGM و دیگر باطری های سیلد اسید گرما را دوست ندارند و اگر از کابینت باتری یو پی اس برای نگهداری آنها استفاده می کنید مطمئن شوید که در دمای حدود 20 تا 25 درجه سانتیگراد قرار دارند به تولید کنندگان وسایل نقلیه توصیه می شود که باتری AGM را خارج از محفظه موتور نصب کنند تا دمای موتور روی آن تاثیر نگذارد

مزایای باتری AGM

 • ضد نشت اسید هستند
 • مقاومت داخلی کمتر و واکنش مناسب به دشارژ دارند
 • امکان شارژ سریعتر تا 5 برابر نسبت به باتری های سیلد اسید
 • مقاومت در برابر لرزش بدلیل ساختمان ساندویچی باتری 
 • واکنش مناسب در دماهای پایین دارند 
 • در حالت انبار شدن کمتر مستعد سولفاته شدن هستند 
 • دارای الکترولیت و سرب کمتری نسبت به باتری های سیلد اسید معمولی هستند 

معایب باتری AGM

 • نسبت به سایر انواع باتری سیلد اسید گران تر هستند
 • نسبت به شارژ بیش از حد حساس هستند ( باتری ای جی ام مقاومت بیشتری در برابر اورشارژ نسبت به باتری ژل دارد )
 • باید در حالت شارژ شده نگهداری شوند. 

این مطلب را هم مطالعه کنید

ویدئوی معرفی باتری AGM 

[aparat id=”v0w8P”]

1 نظر در “باتری AGM چیست ؟

 1. عباس گفت:

  سلام
  منبع یا منابع این مقاله شما چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *